דף הבית >> מאמרים >> ביקור היורה המסמן את הסתיו

ביקור היורה המסמן את הסתיו

השבוע זכינו לביקור היורה אשר מסמן את ראשית הסתיו וכולנו תקווה שהחורף המתקרב יהיה גשום מעל הממוצע ההכנות אשר ניתן לבצע לקראת החורף חשובות מאוד להמשך התחזוקה השוטפת של הגן בהמשך השנה. צמחי עונת הקיץ כגון פטוניה, וינקה, טגטס , הגיעו לשיא פריחתם ורובם מראים סמני קמילה. בגינות חצי מוצלות ניתן עדיין להנות מפרחי עונות הקיץ עד סוף החודש הבא.

לאחר שננקה את הגינה באופן יסודי מעשבייה ונוריד ענפים יבשים מהעצים ומהשיחים ניתן לפזר בגן דשן אורגני מסוג קומפוסט בכמות של כ1 שק קומפוסט למ"ר , ניתן להוסיף גם הומוס באזורים שבהם נרצה לשתול את פרחי עונת החורף.

לאחר פיזור הקומפוסט יש להפוך את האדמה באופן יסודי בעזרת קלשון ולהצניע את הקומפוסט בתוך הקרקע, פעולה זאת תגרום לחידוש פעילות המיקרו אורגניזמים בקרקע לאחר חודשי הקיץ החמים ובנוסף לכך תעזור למי הגשמים לחדור היטב לאדמה ובכך נמנע את נגר המים החוצה.

ניתן לשתול את פרחי עונת החורף אולם יש בכך סיכון מסוים במידה ויהיה חודש עם טמפ' גבוהות יחסית אנו מסתכנים בתמותת פרחי עונת החורף מהחום. פקעות עונת החורף מרהיבות ביופין וככל שנקדים לשתול את הפקעות או את הבצלים נקבל פריחה משמעותית יותר החל מאמצע החורף עד תחילת הקיץ. הפקעות והבצלים ניתנים לרכישה במשתלות המכירה  או ישירות מהמגדלים הגדולים כגון – אסא או יודפת , יש לקחת בחשבון כי הכמויות הינן גדולות וכדאי לבצע קנייה מרוכזת עבור מספר גינות יחדיו.

כעת אני אפרט את חלק מהפקעות והבצלים אשר ניתן לשתול בעונה זאת.

נרקיס- פרח הנרקיס מוכר לכולנו הבצל הוא רב שנתי בעל מגוון רחב מאוד של צורות וצבעים יש לשתול את הבצל לעומק כ3-5 ס"מ מחלקו העליון בתוך הקרקע בקבוצות של כ10 יח' לא בשורות.

פרזיה – פרח הפרזיה מתאפיין בניחוח חזק ובמגוון צבעים וצורות יש לשתול את הבצל לעומק 3-5 ס"מ מחלקו העליון בתוך הקרקע  , מתאים מאוד לשתילה באדניות אשר בהן צמחיה רב שנתית ובכך נקבל פריחה יפה מאוד בתקופת החורף.

ספרקסיס – פרח הספרקסיס דומה בצורתו לכוכב פורח בשפע במגוון רב של צבעים , משך פריחתו ארוך , יש לשתול את הבצל לעומק 3-5 ס"מ מחלקו העליון בתוך הקרקע כמו הפרזיה , מתאים מאוד לשתילה באדניות.

בן חצב יקינטוני– צמח זה אשר אוקלם מצמחיית הבר הים תיכונית מוצלח מאוד בשתילה כצמח בודד וכשתילה בקבוצות , צבעו כחול כהה אולם משך פריחתו קצר יחסית .את הבצל יש לשתול לעומק 7-10 ס"מ מחלקו העליון בתוך הקרקע.

כלניות – פרח הכלנית המוכר לכולנו מופיע במגוון צורות וצבעים , לעתים אף בצורת פרח מלאה. את הפקעת ניתן לשתול בקבוצות בתוך האדמה לעומק של כ3-5 ס"מ מחלקה העליון של הפקעת.כדאי להשרות את הפקעת בתוך מים יום לפני השתילה.

נורית – פרח הנורית התרבותית הוא פרח מלא בצורת פונפון המופיע במגוון רב של צבעים וצורות , ניתן לשתול את הפקעת בבודד או בקבוצות , יש לשים לב לכיוון השתילה של ראש הפקעת , יש לשתול את פקעת לעומק כ5 ס"מ מחלקה העליון בתוך הקרקע.

חצב – פרח החצב העולה מתוך הבצל מסמל את בוא החורף , כדאי לשתול לפחות בצל אחד של חצב בגן. עדיף מקום א שר יקבל מעט השקיה בקיץ או לשתול את הבצל בעציץ גדול ובכך נבטיח את הפריחה המרשימה של החצב בחודש ספטמבר.

רקפת – פקעת הרקפת אשר מקורה בפרחי הבר של ארץ ישראל מתאפיינת בשפע פריחה לאורך כל החורף ולעתים אף אמצע הקיץ. ניתן לשתול את הפקעות ישירות באדמה או בעציצים , כמו כן ניתן לקנות שתילי רקפת פורחים.

את הפקעת יש לשתול לעומק 5-7 ס"מ בתוך האדמה מחלקה העליון של הפקעת .השבוע זכינו לביקור היורה אשר מסמן את ראשית הסתיו וכולנו תקווה שהחורף המתקרב יהיה גשום מעל הממוצע.

ההכנות אשר ניתן לבצע לקראת החורף חשובות מאוד להמשך התחזוקה השוטפת של הגן בהמשך השנה. צמחי עונת הקיץ כגון פטוניה, וינקה, טגטס , הגיעו לשיא פריחתם ורובם מראים סמני קמילה.

בגינות חצי מוצלות ניתן עדיין להנות מפרחי עונות הקיץ עד סוף החודש הבא.
Bookmark and Share
Back