דף הבית >> מאמרים >> בע"ח בגינתנו

בע"ח בגינתנו

כל אחד מאיתנו נהנה מאוד לשבת שגינתו ולשמוע את כל זמרת הציפורים ולהביט בפרפרים העפים בין הפרחים בגן.

אולם כיצד אפשר להסביר כי גנים מסוימים משופעים בציפורים ובפרפרים ואחרים לא, התשובה נעוצה בתכנון הצמחייה בגן ובאופן תחזוקתו השוטפת.

בהמשך הכתבה אנסה לעזור לכם לתכנן את גינתכם כך שיהיו בה שפע של ציפורים ופרפרים. כאשר הציפורים נמצאות באופן רצוף בגן תרומתן לאיזון האקולוגי של הגן הינה רבה, הציפורים אוכלות חרקים המזיקים לצמחים וכמובן הציפורים ניזונות מזרעים וגרעינים ופירות שכבר בשלים ובכך היא עוזרות לנו בתחזוקה השוטפת של הגן.

שתילת צמחים מושכי ציפורים צריכה להתבצע בכמה רמות-עצים גבוהים וסבוכים במראם, צמחים רב שנתיים ירוקי עד, צמחים גבוהים וסבוכים במראם, צמחים רב שנתיים ירוקי עד צמחים בעלי פריחה שופעת ומלאי צוף.
לדוגמא אם ניטע מטפסים שונים אשר בדרך כלל צורת גידולן דורשת גיזום רב כגוון בוגולוויליאה נאה או צמחים חצי מטפסים כגוון קסיה צהובה במקומות אשר יש להם אפשרות להתפתח ולגדול ללא גיזום הציפורים יקננו בתוכם והצמחייה הסבוכה תאפשר להם מקום מסתור טבעי.

כמו כן סוגי שונים של מרוות,רוסליה, הביסקוס ועוד המהווים מקור משיכה מצוין לצופיות. בריכת מים קטנה בגן מושכת את הציפורים והפרפרים לשתות ולהתרחץ במים במשך היום, במידה ולא רוצים להשקיע בבריכת נוי אפשר להסתפק בקערת מים שטוחה בקוטר של 30-40 ס''מ אשר נניח אותה על הקרקע במקום גלוי לשמש ונחליף את המים בתוכה כל יומיים, שלושה.

ניתן לרכוש תקני האכלה לציפורים מסוגים שונים ובצורות רבות בחרה להגנת הטבע ובמחלקה לטיפוח ציפורי הבר בישראל אשר כתובתה באינטרנט www.yardbirds.org.il.

ככל שנרבה יותר בשתילת צמחים רב שנתיים פורחים בגן, הציפורים תמצאנה בהם יותר מקומות מסתור, מקומות מזון טבעיים בגן.

פרפרים בגינת הנוי-

מי מאיתנו לא נהנה לראות פרפרים עפים בגן בשלל צבעים וצורות. שתילת צמחים רב שנתיים ועונתיים המושכים את הפרפרים לפרחים, להטיל עליהן את ביציהן ובעקבות כך הזחלים שלאחר מכן נקבל גן עם פרפרים.

ראשית עלינו לזכור כי כאשר יש זחלים על הצמחים בגן והם אוכלים לנו את הצמח האהוב עלינו ביותר לרוב הנזק אשר הם גרומים הינו מועט והצמח יתגבר עליו בקלות, פעמים רבות בעלי הגינות חושבים שמדובר בתולעים וגוזמים את השיח או מרססים אלו לא תולעים אלו זחלים של פרפרים ותוך ימים ספורים הם יהפכו לגולם ולאחר מכן לפרפר יפיפה.


חלקם של הזחלים יאכלו ע''י ציפורים אשר יבקרו בגינתנו כך שהתועלת רבה על "הנזק".

צמחים עיקריים המושכים פרפרים הם- לבנדר על כל סוגיו, עצים ארץ ישראליים, מרוות על כל סוגיהן, ובכלל צמחי ארץ ישראל, כמו כן פרחי העונה כגוון: טגטס, אמנון ותמר, כובע הנזיר ועוד.

ניתן למצוא מידע נוסף באתר של דובי בנימיני  dubi_ben@netvision.net.il .

לסיכום הכתבה ובהמשך הכתבות האחרות אותם כתבתי בחודשים שעברו, הקו המנחה אותנו ביצירת גינה חדשה ובתחזוקתה השוטפת הוא להכיר בעובדה שהגינה צריכה להיות חלק בלתי נפרד מהבית בו אנו גרים ובסביבה שבה אנו חיים שהיא סביבה ים-תיכונית מובהקת.

ככל שנשתול יותר צמחים המתאימים לסביבתנו ולא ניצור גנים אשר הצמחים השולטים בהם הם דקלים- יוקה,דרצנה, ציפור גן עדן, ציקאס וכו' ייצור גן אשר יהיה יפה יותר חסכוני יותר במים ,קל יותר לתחזוק ולמשוך ציפורים ופרפרים והחשוב מכל נקבל גן פורח ויפה לאורח כל השנה גן זה יגדל איתנו ונהנה ממנו
שנים רבות.
Bookmark and Share
Back