דף הבית >> מאמרים >> גינת קקטוסים וסוקולנטים

גינת קקטוסים וסוקולנטים

הפעם יעסוק מדורנו בתחום גדול ונרחב אשר דורש אורך רוח, ראיה לטווח ארוך וכמובן הרבה תשומת לב.
את הקקטוס כולנו מכירים על צורותיו השונות והקוצים המכסים אותם במגוון רב של צבעים, צורות וצפיפות.
הסוקולנט הוא צמח אוגר מים בגזעו הגדל בתנאי מדבר אולם כמעט ללא קוצים.

מקורם של הקקטוסים והסוקולנטים הוא מארצות חמות ויבשות שכמות המשקעים שבהן נמוכה ולכן ניתן לגדלם בהצלחה בארצנו החמה והיבשה, ניתן לגדל את גינת הקקטוסים בהצלחה רבה בעציצים או בשתילה ישר בגן עצמו.

הכללים להצלחת הגידול הם זהים בין עם מדובר בשתילה במכלים או בגן עצמו.

1.הרבה שמש ישירה והרבה אוויר צח, יש לבחור מקום בגן אשר יהווה משעות שמש רבות ואשר קיימת בו זרימת אוויר טובה במידה ואין מספיק שעות שמש הצמחים יתנוונו ויקבלו פטריות שונות כמוכן קיימת חשיבות רבה לזרימת אוויר טובה שתימנע הצטברות לחות על הצמחים.

2.אדמת הגידול חייבת להיות מנוקדת היטב, הסוקולנטים והקקטוסים גדלים באזורים מדבריים אשר הקרקע בהם מורכבת בעיקר מחול וחצץ לכן חשוב מאוד שהצמים יגדלו ותערובת של חול ים מתוק וטוף גרוס, במידה והצמחים יושקו יותר מדי עודפי המים ישטפו החוצה.

3.עודף מים יגרום לריקבון ולמחלות מזיהום שורשי הצמח ובגזעו.  
 
כאשר שותלים סוקולנט או קקטוס צריך לקחת בחשבון את גודלו העתידי, קשה מאוד לבצע  העתקה או הזזה לאחר שהצמח גדול לדוגמא עם אנחנו שותלים אגבה אמריקאית יש לזכור כי בעתיד גודלה יהיה כמטר מרובע.

כאשר שותלים במיכלים יש לבדוק האם מיכל השתילה יהיה גדול משפיק לשנים הבאות. במידה ואנו רוצים לשתול ישירות בגינה ולא בעציצים יש להכין את מצע השתילה על גבי הקרקע תערובת השתילה תהיה בעומק 50-40 ס''מ וניתן לשלבה במסלעות שונות בגבהים שונים וע''י סוגי אבן שונים, תפקיד המסלעות הוא להחזיק את התערובת ולהוסיף מימד של עומק לגן.

החלק האחורי של המסלעה ישתול את הקקטוסים הקוצניים יותר אשר יהיו גבוהים יותר, גובהם יכול להגיע ל-3 מ'.

בחלק האמצעי יישתלו הקקטוסים והסוקולנטים שגובהם יגיע עד למטר אחד ולרוב הם גם רחבים יותר, בחלק הקדמי נשתול קקטוסים וסוקולנטים נמוכים יותר ואף זוחלים לגמרי אשר להם לרוב מעט קוצים על מנת שילדים לא ידקרו ויהיה קל יותר לגשת ולטפל.

את ההשקיה ניתן לבצע בעזרת קו טפטוף נפרד מכל הגן.
באופן עקרוני משקים את הצמחים אחת לשבוע בקיץ ובחורף לא משקים כלל. את הדישון נבצע בחודשי הקיץ אחת לשבועיים באופן סדיר.

לסיכום הצלחת גינת הקקטוסים תלויה בהכנה נכונה, רמת הטיפול והתחזוקה השוטפת מועטה יחסית וצריכת המים הינה מועטה. הסבלנות היא משתלמת והתוצאות מדהימות והצמחייה תחזיק לאורך שנים רבות, ותפתיע אותכם בפריחה מיוחדת במינה ובמראה רענן וירוק לאורך כל השנה.

קיימות מספר משתלות בארץ המתמחות בגידול קקטוסים בלבד. כמו כן ניתן לרכושם במשתלות הקרובות אליכם עדיף לשתול צמחים צעירים ולחכות בסבלנות לגידולם.
Bookmark and Share
Back