דף הבית >> מאמרים >> גן אקולוגי

גן אקולוגי

החורף היבש זאת השנה ה-7 ברציפות מחייב אותנו לשקול שינויים מהותיים בתכנון גנים חדשים, בשדרוג גנים וכמובן בתחזוקה שוטפת של הגן לכל עונות השנה.

חלק מהדברים שאכתוב עליהם בהמשך או שכתבתי עליהם בעבר עוסקים בבעיות הניתנות לפיתרון ע''י צורת חשיבה נוספת של תכנון ותחזוקת הגן.

עקב מצב החורף שלא מגיע אני חוזר וכותב דברים אלו ומוסיף רעיונות חדשים בדרכיי יישום חדשות ליישום גן אקולוגי.
  1. השלב הראשון הוא תכנון נכון של הגן בהתאם לצורכי הלקוח לרצונותיו ולאפשרויות תחזוקתו השוטפת בעתיד, מבחינת עלות כספית, זמן השקעה בטיפוח הגן, והיכולת להמשיך בכך לאורך שנים רבות.
  2. בחירת סוג הקרקע ועומקה הם הבסיס לגן אשר צמחיו ועציו יעמיקו שורשים ויתפתחו היטב לאורך שנים רבות, אדמת ההר מסוג טרה רוסה היא האדמה הטובה ביותר לגידול צמחיה והחסכונית ביותר מבחינת צריכת המים שלה  .העומק המומלץ לאדמת הגן ולשיחים כ-50-80 ס''מ ולעצים בורות נטיעה של מטר על מטר על מטר.
  3. מערכת ההשקיה חייבת להיות יעילה ומדויקת וחסכונית ככל שנרבה בבחירת אזורי ההשקיה של הגן. נחסוך במים וניתן לצמחים את כמות המים המדויקות לה הם זקוקים בהתאם למיקומם בגן ובהתאם לסוגם, לדוגמא- צמח הגדל באזור צפון מוצל זקוק למשטר מים שונה לחלוטין מצמח הגדל באזור דרום- מזרח שטוף השמש.
  4.  שימוש במי קולחין מטוהרים ע''י מערכת אגירת מי קולחין ושימושם החוזר בצמחיית הגן לרוב איננו כלכלי וקשה ליישמו ומבחינה טכנית אולם אם נתכנן מראש את הצנרת בתוך ביתנו ניתן ליישם טכניקה זאת.
  5. צמצום המדשאות אך ורק בשטחים החשובים ביותר למשחק ולשימוש שוטף של בני הבית במקרים רבים אני נתקל במדשאות בחזית הביתה ובמקרים רבים לאורך הריצוף, מדשאות אומנם שימושיות למשחק אך הן צורכות הרבה מים ורמת אחזקתן גבוהה, מדשאה בגודל ממוצע 35-50 מ''ר תספק בהחלט את צורכי המשפחה הממוצעת.
  6. בחירת צמחים רב שנתיים אשר יהיו חסכניים במים ואשר אופן גידולם ייצור כיסוי מלא של השטח בעתיד ובכך מפחית באופן משמעותי קרינת השמש על פני הקרקע החשופה וכמובן את צריכת המים בהתאם.
           צמחים אלו בתוך מס' שנים מועטות יהוו את הבסיס לגינה רב שנתית חסכונית במים.
צמחים עונתיים- חד שנתיים ניתן לשתול בקערות שתילה או באדניות אשר להן תהיה מערכת השקיה נפרדת אשר תתאים לצריכת המים שלהן.
  1. חיפוי הקרקע ברסק עץ יתרום רבות להעשרת הגן בחומר אורגני פעיל במניעת התאדות המים מהקרקע ומניעת עשבייה, ניתן להשתמש בשבבי עץ המיוצרים מהגזע בלבד אשר מחירם גבוה יותר או מרסק עץ אשר מיוצר מהענפים ומהגזעים יחדיו אשר מחירו נמוך יותר.
  2. שתילת עצי נוי או פרי בכמות מספקת אשר יצור בעתיד הצללה יעליה של הגן, עקב כך נקבל גן שנעים לשהות בו בחודשי הקיץ החמים ויצרוך פחות מים בהשקיה ובנוסף לכך מצל על הבית בחודשי הקיץ החמים ובכך נחסוך את השימוש בהפעלת המזגנים באופן משמעותי.
Bookmark and Share
Back