דף הבית >> מאמרים >> הדברת מזיקים ומחלות

הדברת מזיקים ומחלות

החורף האחרון היה מאופיין בטמפרטורות גבוהות בחודש פברואר ובכמות גשם גבוהה מהממוצע עקב כך אנו עדים להתפרצות מוקדמת של מחלות ומזיקים שונים, יותר מאשר מהשנים שעברו.

דשאים רבים סובלים מכתמי עלים הנגרמים ע''י פטרייה התוקפת את העלים וגורמת להצהבת העלים, על מנת שניתן יהיה לטפל בפטרייה באופן יעיל יש להוריד מיידית את כמות ההשקיה, במשך 3-4 ימים ,לכסח את הדשא ולאחר מכן לרסס בחומר נגד פטריות הנקרא פוליקור.

מזיק נוסף התוקף את הדשא מסוג כנימה מאופיין בכדורים לבנים המתרכזים בבסיס הדשא וגורמים לתלישתו, יש לרסס את כנימות אלה בקונפידור ולאחר מכן להשקות היטב.

חיפושית הזבל גורמת נזק רב למדשאות, זחלי החיפושית אוכלים את השורשים וגורמים לתמותת הדשא הטיפול בהם יהיה בריסוס בקונפידור ולאחר מכן יש להשקות היטב.

באופן כללי כאשר מכסחים את הדשא יש להקפיד על כיסוח בגובה בינוני ולאסוף את החומר היבש במיכל המחובר למכסחת הדשא, הדשא היבש הנשאר על הקרקע גורם להתרבות מחלות ומזיקים ולבזבוז מים אשר אינם מגיעים אל השורשים לאחר ההשקייה.

כמה המלצות חשובות לטיפול מחלות בעצים:

עצי הדר-
המזיק העיקרי התוקף את עצי ההדר הינו עש מנהרות ההדר, עש זה תוקף את הצימוח הצעיר של העץ וגורם לנשירת העלים העליונים ולפרחים, ניתן לטפל במזיק זה ע''י טיפול בקונפידור, הקונפידור יינתן לעץ דרך השורשים לדוגמא- עץ הדר בוגר יקבל בין 10-5 סמ''ק קונפידור בתוך דלי מים של 10 ליטר אותו יש לשפוך לבסיס השורשים של העץ.

וורדים-
בגינות רבות מחלות הוורדים נגרמות בעקבות כך שהעלים נרטבים עקב הממטרות המשקות את הדשא, יש להימנע ככל האפשר מהרטבת העלים.
מחלות עלים הנגרמות ע''י פטריות כדאי לרסס בפוליקור  או תכשירים אחרים כגוון- מנצידן, מחלות העלים מאופיינות בצבע הלבן של העלים הנקרא קימחון או כתמים חומים הנקראים חילדון.
כנימות העלה תוקפות את ניצני הפרחים ניתן להדבירן באמצעות קונפידור אשר יינתן לתוך השורשים או באמצעות ריסוס במים ובסבון כלים ולאחר כ15 דק' יש לשטוף קלות את הסבון מהצמח.
הנחיות אלו הינן ניתן ליישום לגבי כל צמחי הגן השונים וברצוני לציין כי במקרים רבים נגרמות מחלות בעלים מהתאמה לא נכון של הצמח למקומו, על כן יש לשקול היטב האם הסביבה החוזרת ונשנת למחלה או למזיק אינה נעוצה בכך שהצמח אינו ממוקם באזור המתאים לו.

עצי הפרי הנשירים-
עצים אלו נתקפים ע"י זבוב הים התיכון אשר גורם לריקבון הפרי ע"י כך שהוא מטיל את ביציו בתוך הפרי ולאחר מכן הרימות המתפתחות לתוך הפרי גורמות לריקבון.

ניתן למנוע במידה רבה תופעה זאת ע''י תליית לוחיות צהובות אשר יש לתלותן בחלקו המוצל של העץ והזבובים נדבקים אל הלוחיות.

ניתן לכסות את העץ ברשת צפופה המונעת מזבובי הים התיכון ומן הציפורים להגיע אל הפירות.
זבוב הים התיכון תוקף גם עצי זית והטיפול בעצים הוא כמו בשאר העצים הנשירים.

מזיקים תוקפים עצי רימון או גפנים-
 ניתן למנוע מהם להגיע לפירות ע''י כיסוי הפרי בשקית נייר.
 
 
Bookmark and Share
Back