דף הבית >> הנחת קווי השקייה

פרוייקטים נוספים שעשינו בתחום

הנחת קווי השקיה

כאשר אנו מתכננים את מערכת ההשקיה הביתית הצמחים בגן, ככל שראש מערכת ההשקיה יהיה מורכב ממעט ברזים שיותאמו לצרכי הצמחים בגן כך נקבל השקיה איכותית יותר ונחסוך בכמות המים במידה ניכרת.
כאשר אנו ניגשים לתכנון מערכת ההשקיה בגן יש לתכנן אותה כך שכל חלק בגן יושקה בצורה שונה, הכוונה היא שזמן פתיחת המים יהיה שונה ומשך זמן ההשקיה.

גינה ביתית ממוצעת זקוקה למחשב המסוגל להפעיל 4-6 ברזים חשמליים ע''פ התכנון שאותו נקבע מראש, לדוגמא- הפעלה אחת או שתים למדשאה, הפעלה שנייה לגינה הפונה לצד צפון שכמות השמש בו מועטה, הפעלה שלישית היא לגינה הפונה לצד דרום שכמות השמש בה רבה, הפעלה רביעית היא לעציצים ולאדניות. כאשר אנו מתכנתים את המחשב עלינו לתת לצמחיה ולדשא בגינתנו כמויות שונות של מים בזמנים שונים ובימים שונים. לדוגמא, את המדשאה עלינו להשקות 3 פעמים בשבוע בימים א,ג,ה, בשעות 5:00 בבוקר במשך כ15-20 דק' בכל פעם.

הסיבה שאיננו משקים את הדשא ביום שישי היא שפעמים רבות השימוש האינטנסיבי בדשא נעשה בדשא בימי שישי ושבת, כאשר עולים על הדשא ואחר ההשקיה הצריכות המרבית גורמת להידוק האדמה וליצירת משטח אטום לאוויר ולמחסור חמצן בשורשים, כמו כן במידה ואנו מתכננים אירוע בגינתנו עדיף להפסיק את פעולת מערכת ההשקיה של הדשא למשך כל אותו השבוע הקודם לאירוע.

את הצמחים בגינתנו אנו נשקה בימים ב,ד,ו ע''י מערכת הטפטוף במשך 45 דק עד 60 דק' בשעה 5 בבוקר.
באופן זה של ההשקיה בטפטוף אנו נדאג לכך שהצמחים יקבלו את כמות המים הדרושה להם.
אדניות ועציצים יש להשקות פעמים ביום למשך כ-5 דק' בכל השקיה, השקיה אחת תעשה בשעה 7 בבוקר והשנייה ב16:00 אחה'צ, יש לזכור כי העציץ הוא בעל קיבולת קטנה של מים בנוסף לכך דפנות העציץ מתחממות מקרני השמש וגורמות להתייבשות מהירה של תערובת השתילה, ההשקיות הקצרות חיוניות להשקיית העציצים והאדניות.

ברצוני להזכיר כי מי הנגר העודפים היוצאים מהעציצים ומהמכלים חשובים מאוד לבריאות הצמחים היות ובדרך הזאת אנו שוטפים את עודפי המלחים מהעציצים ומהאדניות.
חשיבותה של מערכת הדישון רבה ככל שנקפיד יותר על מתן דשן לצמחים ונקבל צמחיה איכותית יותר, פריחה רבה יותר ובהתאם לכך פירות.

הדרך היעילה ביותר והחסכונית ביותר לדשן את גינתנו היא ע''י הרכבת מערכת דישון אוטומטית המורכבת בראש המערכת ומופעלת ע''י זרימת המים לתוך הטפטפות, משאבת דישון + מונע זרימה חוזרת, תפקיד המשאבה לשאוב את הדשן מהמיכל אותה אנו ממלאים בדשן ולהעבירו אל הטפטפות, תפקיד המז"ח (מונע זרימה חוזרת.) הוא למנוע את חזרת הדשן למיכל הדישון ולמערכת הטפטוף אל מערכת המים הביתית בעת הפסקת מים כללית.

ניתן לדשן בדשן המורכב מבסיסי אורגאני, יש לוודא כי דשן זה מותאם לדישון לשאבות דשן, דשן נוסף הוא דשן המורכב מבסיס חומרים כימיים אשר ניתן לקרוא את הרכב החומרים הפעילים על גבי התוויות.
בנוסף לכך עלינו להוסיף אבקת ברזל לצמחים או נוזל אורגאני בעל תכולה גבוהה של ברזל.
אנו מדשנים בין פסח לסוכות שבועיים בלבד, בחורף לא מדשנים לחלוטין.
Bookmark and Share
Back