דף הבית >> מאמרים >> זני של ורדים

זני של ורדים

 
השבועות האחרונים התאפיינו ברמות משקעים טובות ובטמפ' נמוכות , הטמפ' הנמוכות מועילות מאוד לעצי הפרי הנשירים , לורדים ולעצי הנוי הנשירים.

הזמן האידיאלי לגיזום עצי הפרי הנשירים ולעיצובם הוא כאשר  העצים מצויים בתרדמת החורף, הגיזום בתקופה זאת של השנה עוזר לבריאות העץ ומקל את הטיפול בעצים במשך הקיץ , ובנוסף לכך מקל עלינו את קטיף הפרי ואת עיטוף העץ ברשת צפופה המונעת את עקיצת הפרי ע"י זבוב הים התיכון בחודשי הקיץ שבהם הפרי מבשיל.

את גיזום הורדים חשוב לבצע בצורה מקצועית , הגיזום הנכון ישמור על בריאות הורד , נקבל שפע של פריחה לאורך זמן ובכמה גלי פריחה .

עצי הנוי הנשירים ניתנים לגיזום מקצועי ,בזמן שהעץ נמצא בנשירה מלאה ניתן לראות את שלד העץ ולקבל החלטה איך לגזום אותו ולעצבו בצורה נכונה שתמנע שבירת ענפים בחודשי הקיץ כאשר העץ מלא בעלוה .

צמחים נשירים כגון – מרוות למיניהן , הביסקוס-סורי , ברבריס ועוד ניתן לגזום ולעצב ללא חשש בפגיעה בצמח, יש להתייעץ עם גנן מוסמך לפני ביצוע הגיזום.
קיימים 3 זנים נוספים של ורדים המשמשים אותנו בגינון הפרטי והציבורי.

ורד ננסי-
ורדים אלו מתאפיינים בשפע פריחה , הפרחים צפופים וקטנים , הפריחה תמשך לאורך כל הקיץ, ניתן לגזום אותם לאורך כל השנה על מנת שנקבל פריחה שופעת.
הורד הננסי מתאים מאוד לשתילה במיכלים או בערוגות שתילה , כדאי לשתול בקבוצות צפופות כדי שנקבל מופע פריחה משמעותי וצפוף .
הורד הננסי מופיע במספר רב של צבעים ובגדלים שונים של פרח , מספר זנים פופלרים מאוד הם-
אורנג' סנבלז – שצבעו כתום .
דה פיירי- שצבעו ורוד בהיר , חצי זוחל.
צ'יפר – שצבעו ורוד בזוקה .
סנו פרינסס- שצבעו לבן.
מיי ואלנטיין – שצבעו אדום .

 כמו כן קיימים זנים המתאימים מאוד לכיסוי שטחים ומסלעות כגון- רד קסקד , שצבעו בורדו ,בעל כושר צימוח חזק מאוד , קוצני מאוד , מתאים מאוד לשתילה במסלעות וברמת אחזקה נמוכה.

ורדים מסוג פוליאנטה-
ורדים אלו מתאפיינים בשפע פריחה לאורך כל חודשי הקיץ , רמת אחזקתם נמוכה והם מתאימים מאוד לגינון ציבורי , לערוגות שתילה גדולות ולשתילה באיי תנועה.
קיימים מספר זנים המתאימים מאוד לשתילה גם במגזר הפרטי במקומות אשר הגישה אליהם קשה ואשר אנו רואים אותם מרחוק, שתילת הורד במקום זה תתן תוצאה של כתם צבע משמעותי לאורך כל הקיץ ברמת אחזקה נמוכה .

ורדים מטפסים-
קיימים מספר זנים של ורדים מטפסים אשר הינם חזקים מאוד בקצב גידולם ואינם דורשים רמת אחזקה גבוהה , ורדים אלו מתאפיינים בשפע של פריחה ויש להקצות להם מקום נרחב לגידול בגן .
הורדים המטפסים העיקריים העונים לדרישות אלו הם:
ורד מסוג רוזה בנקסיה – המופיע בצבעים לבן וצהוב, פרחיו קטנים מאוד בכמות גדולה מאוד , פורח פעם בשנה למשך חודש אחד, בחודשי מרס- אפריל.
ורד הכלב – מופיע בצבעים לבן ורוד, פורח לאורך כל הקיץ , מתאפיין בעלי כותרת גדולים , פרח ריק, בעל פירות קישוטיים בצבע כתום אדום בחודשי החורף.
ורד רד רובין – מופיע בצבע בורדו , פורח בשפע לאורך כל חודשי הקיץ ,מתאפיין בעלי כותרת גדולים , פרח מלא .
בשבוע הבא תעסוק כתבתנו בשתילת עצי פרי ונוי נשירים כהכנה לט'ו בשבט.
Bookmark and Share
Back