דף הבית >> מאמרים >> טיפול בגינה בחודשי הקיץ יולי-אוגוסט

טיפול בגינה בחודשי הקיץ יולי-אוגוסט

הקיץ כבר כאן ,וזה בדיוק הזמן להתמקד בהנחיות כלליות הקשורות לתחזוקת הגן בחודשים החמים.

מדשאות

השקיה: יש להשקות את המדשאה בשעות הבוקר המוקדמות,משהו כמו 4-5 בבוקר.ההשקיה בשעות אלה יעילה מבחינת קליטת המים בדשא דרך השורשים.השקייה הדשא בשעות הלילה גורמת למחלות עלים,לפטריות,להתרבות המזיקים והיא בזבזנית במים.

באופן כללי יש להשקות את הדשא שלוש פעמים בשבוע בין 20 ל-30 דקות בהתאם לסוג הדשא,מקומו בגן וכמות השמש שאליה חשוף הדשא.

דישון מדשאה

יש לדשן את הדשא בדשן בשחרור איטי בסוג בונה מדשאה. את הדשן יש לפזר בלילה שלפני השקיה הבוקר.

כיסוח המדשאה

יש לכסח את הדשא גבוה ככל הניתן ולמנוע חיתוך נמוך מדי של העלים לכיוון השורשים,כלומר הגלגלים במכסחת צריכים להיות נמוכים והסכין גבוהה. כיסוח המדשאות אחת לשבוע עד עשרה ימים יחסוך במים ונקבל דשא ירוק ואיכותי יותר.

מזיקים ומחלות

מזיקים רבים תוקפים את הדשא ופעמים רבות הדשא נתקף בפטריות הגורמות להצהבתו. יש להתייעץ עם גנן מומחה לפני שמרססים בחומרים כימיים כלשהם.

עצי פרי

קטיף: בשבוע שעבר הרחבנו בנושא . אסכם בקצרה יש לבצע את הקטיף בפעם אחת מרוכזת ולאחר מכן להבחיל אותו.


השקיה: עצי הפרי זקוקים ליותר מים וניתן לתגבר את השקיית העץ מדי פעם באופן ידני,אולם לא יותר מדי.

דישון: הנחיות הדישון של הגן תקפות גם לגבי עצי הפרי, ועל כך ארחיב בהמשך.
מזיקים: במידה והפירות כבר נעקצו מזבוב הים התיכון לא ניתן לעשות דבר בשלב זה. יש לטפל בבעיית זבוב הים התיכון כבר בחודשים פברואר-מרץ. יש לבדוק את גזע העצים ולוודא שאין בהם נבירות של סס-הנמר ושל מזיקים אחרים התוקפים את הקליפה ואת הגזע.

אני נתקלתי אצלי בבית בנבירת חדשה של סס-הנמר בעץ התפוח ואני עושה מאמצים מרובים על מנת להשמידו.
 
צמחייה

השקיה: הצמחים זקוקים למים והשקיה בטפטוף בשעות הבוקר המוקדמות. השעה הטובה ביותר להשקיית הגינה היא 5-6 בבוקר. יש לזכור שהשקיה וטפטוף בגן צריכה להימשך בין 45-60 דקות שלוש פעמים בשבוע. אין להשקות השקיות קצרות ותכופות בטפטוף לצמחייה. עציצים יש להשקות פעמיים ביום, חמש דקות בבוקר וחמש דקות אחר הצהריים.

גיזום צמחיה: בחודשי הקיץ החמים אין לגזום צמחים רב שנתיים לעומק,אלא רק להוריד ענפים עליונים ולחדש את הפריחה.


דישון: צמחייה זקוקה לדשן על מנת שנקבל פריחה ולבלוב. ניתן לדשן על ידי מערכת דישון אוטומטית המופעלת על ידי הטפטפות ובאופן ידני. חשיבות הדישון הינה רבה לבריאות הצמחייה ולעצי הפרי, אולם אין להגזים בכמויות הדשא ויש להתייעץ עם גנן מומחה אשר מבין בדישון. ניתן לדשן גם בחומרים אורגניים הקיימים בשוק, אבל יש לבדוק אם הדשנים האלה מתאימים לשימוש במשאבות הדישון.

 לסיכום ,חודשי הגידול העיקרים של הצמחייה בגן הם מרץ,אפריל,ספטמבר ואוקטובר ,לכן גינות רבות אינן נראות במיטבן בחודשי הקיץ החמים. טיפול נכון בגן בחודשים אלה יבטיח את התחדשותו בחודשים הבאים.....

Bookmark and Share
Back