דף הבית >> מאמרים >> טיפול בגינה חודש ספטמבר

טיפול בגינה חודש ספטמבר

 
חודש ספטמבר הינו חודש משמעותי ביותר בגידול העצים בגינתנו חודש זה מתאפיין בהתקצרות הימים ובטמפרטורות נוחות יותר בלילות, תנאים אלו מובילים להאצת קצב הגידול של העצים והשיחים הרב שנתיים אשר סבלו מחודשי הקיץ החמים והלחים.

יש להמנע ככל הניתן מגיזומים עמוקים של עצים ושיחים גיזום עמוק של שיחים כגוון לבנדר, רוזמרין, גרניום יכול לגרום להתנוונות הצמח כולו ולמותו, ניתן לקצר ענפים יבשים באופן חלקי ובכך אנו נחדש את הצימוח החדש של הענפים.

גינות רבות סובלות ממזיקים שונים כגון עש הטבק, עש המנהדר,כנימות שונות,אקריות  ומזיקים אחרים.
תופעה זאת נגרמת כתוצאה משילוב של שעות שמש רבות, לחות גבוהה יחסית באויר וטמפרטורות גבוהות יחסית בשעות הלילה, ניתן לטפל בתופעות אלו ע''י שימוש מושכל בחומרי הדברה אשר יש ליישמם ע''פ הנחיות מדויקות הניתנות ע''י חברות ההדברה  וכמובן כדאי להתייעץ עם בעל מקצוע מוסמך בעל ידע בתחום ההדברה והמזיקים לפני מתן הטיפול.

דשאים רבים סובלים מתופעה של התפשטות פטריות על גבי העלים והתוצאה הנראית לעין היא חלקים נרחבים של הדשא הנראים יבשים, במקרים רבים עקב הבחנה לא נכונה מגבירים את ההשקייה מתוך ההנחה שהיובש נגרם ממחסור במים ובכך גורמים לתופעה הפוכה ולהתגברות הפטריה הזקוקה ללחות כדי להתפשט.
ניתן לטפל במדשאות ע''י ריסוס המדביר מחלות עלים ופטריות.

דשאים רבים נתקפים בזחלים של פרפרים מסוג העש כגון- פרודניה. ניתן לזהות תופעה זאת בקלות יחסית כאשר אנו רואים אכילה של העלווה הירוקה של הדשא מחלקו העליון של העלה כלפי מטה וקירקוף הענף כולו, הטיפול הנכון ביותר הוא פיזור פיתיון לזחלים, הזחלים נמשכים לריח הפתיון, אוכלים אותו ובכך אנו משמידים אותם.

עצי הפרי הנשירים סיימו לתת את פירותיהם, לאחר הקטיף ניתן לגזום קלות ענפים יבשים וענפים ארוכים מאוד, אולם באופן קל מאוד.

חיפושית הזבל והערצבים אשר הטילו את ביציהם באביב, הזחל הנמצא בתוך הביצה בקע והוא נקרא דרבן, זחל זה יכול להגיע לאורך של כ- 6-7 ס''מ ונמצא בעומק הקרקע עד לעומק של 15-20 ס''מ והוא ניזון משורשי הדשא, כאשר אנו מושכים את הדשא כלפי מעלה ושורשי הדשא משתחררים בקלות מהקרקע סימן שהזחלים נמצאים באדמה מתחת לדשא, ניתן לטפל בכך ע''י ריסוס והדברה.

ניתן להוריד את כמות ההשקייה הניתנת לדשא לפחות ב25 אחוז עד לסוכות, הדשא אינו צורך הרבה מים בתקופה זאת של השנה.

עצי ההדר נושאים פירות אשר יבשילו בחודשי החורף, יש להמשיך להשקות ולדשן באופן סדיר עד קטיף הפרי, כמו כן יש לוודא שבסיס השורש לא מכוסה בעלים יבשים ובאדמה, עץ ההדר רגיש לפטריות הגדלות בבסיס הגזע כאשר בסיס בגזע מכוסה בעלים ובאדמה .

עצי הפרי הנשירים זקוקים להשקייה פחותה ובחלקם אנו רואים את תחילת הצהבת העלים שמשמעותו התחלת השלכת.
 
Bookmark and Share
Back