דף הבית >> מאמרים >> טיפול גינה בחודש פברואר

טיפול גינה בחודש פברואר

בחודש פברואר עלינו להמשיך עם גיזומי החורף , צמחים רבים מלבלבים ומוציאים ענפים ועלים חדשים מחלקו התחתון של הצמח באביב המוקדם ,צמחים אלו דורשים גיזום עמוק עד לגובה של כ 10 עד 15 ס"מ מעל פני הקרקע , גיזום זה מתבצע פעם בשנה ואמור להספיק לגידולו התקין של הצמח  ולפריחתו עד לשנה הבאה .

הצמחים הנפוצים הזקוקים לצורת הגיזום הזאת הם מתאפיינים בצימוח מהיר ובעמודי פריחה גבוהים .
דוגמאות מסוימים לצמחים אלו הם מרוות נוי למיניהן , גאורה , קופאה .

במידה ולא נגזום את הצמחים האלו נקבל צימוח לא אחיד של הצמחה מתאפיין בענפים יבשים המשולבים בענפים חדשים של השנה הנוכחית , המראה יהיה לא אסטטי ויתאפיין בצמיחה מועטה ולא סדירה של המצח .
צמחים מעוצים כגון לוקופיליום , ברבריס , מורן , אוג וכו' יש לגזום בצורה קלה ולעצבם בהתאם לצרכינו אולם לא במידה רבה .

במידה וקיימים עשבים רב שנתיים בשטחי המדשאות נסו להוציאם באופן ידני כאשר האדמה רטובה מאוד הדבר ניתן להיעשות ביתר קלות.

כאשר אנו מוציאים עשבים מהדשא יש להקפיד להימנע מהתופעה הנגרמת מיצירת בורות בדשא בעת עקירת העשבייה לכן יש להוציא את העשבייה באופן זהיר .
כיסוח המדשאה יעשה בגובה גבוה ככל הניתן על מנת שנוכל לשאוב את הדשא היבש מהמדשאה .
 

עדין ניתן להמשיך את גיזום הוורדים , הגפנים , עצי הפרי הנשירים ועצי הנוי הנשירים בהתאם להוראות אותם כתבתי בכתבות הקדומות.

בתקופה זאת של השנה גדלים עשבים חד שנתיים אשר הם מתאפיינים בצימוח מהיר ובמגוון רב של זנים וסוגים .

ככל שנקדים ונוציא את עשבי הבר מגינתנו כך יהיה לנו קל יותר לתחזק את הגינה באופן שוטף ונוכל לשבור את מחזור הזרעים של העשבים החד שנתיים לדוגמא – העשבים הדגניים כגון שיבולת השועל לא ינבטו בחורף הבא לולא הימצאותם של הזרעים בקרקע שנוצרו מהעשבייה של השנה הקודמת , במידה ונשמור על הגינה נקייה מעשבי בר חד שנתיים למשך 3 שנים נקבל גן נקי מעשבים כמעט לחלוטין .

אינני ממליץ להשתמש בריסוס כלשהו להדברת עשבי הבר הרב שנתיים אלא בפעולה עקירת הצמחייה העונתית באמצעות כלים או באופן ידני .

בגינות מוצלות אשר בהן שכבת עלי השלכת הקיימת על פני הקרקע עבה מדי יש לגרפה ולהוציאה מחוץ לגן מכיוון שהיא מפריעה לצימוח התקין של הדשא והצמחייה הנמוכה .

עלי השלכת הנמצאים על הקרקע מטיבים על הצמחייה ומונעים הצצת עשבי בר שאופן שוטף אולם כאשר השכבה עבה מדי התוצאה תהיה הפרעה לגידול התקין של הצמחייה בגן .

עדיין ניתן לשתול או לזרוע ירקות חורף וכדאי לדשנם בדשן בשחרור איטי מסוג אוסמוקיט או בקומפוסט.

עצי ההדר אינם נראים במיטבם עקב הטמפרטורות הנמוכות בשעות הלילה והרוחות העזות שנשבו באזורינו אולם עצים אלו התאוששו ברגע שהטמפרטורה תעלה על 15 מעלות בשעות הלילה.

צמחי תבלין רב שנתיים כגון – אורגנו , תימין , מליסה , לואיזה וכו' ניתן לגזום עד כ %50 מהנוף הכללי של הצמח .
צמחים אלו מצויים בתרדמה חלקית או מלאה .
Bookmark and Share
Back