דף הבית >> מאמרים >> ט"ו בשבט

ט"ו בשבת

השנה מזג האוויר הינו בתנאים מצוינים לשתילה חורפית, הטמפ' הנמוכות בשילוב הגשמים שבאו כסדרם יצרו הזדמנות מצוינת לשתילת עצי פרי נשירים , עצי נוי נשירים, ורדים, שיחים שונים רב שנתיים נשירים.

לגבי סוגי הורדים השונים עסקנו בנושא בהרחבה בשתי הכתבות הקודמות , מספר לקוחות פנו אלי בשאלה לגבי ורדים על גזע התשובה היא כי כל זני הורדים המצויים בשוק ניתנים להרכבה על גזע מכנה של ורד בר, כאשר ההרכבה נמוכה אנו מקבלים ורד נמוך , כאשר ההרכבה גבוהה אנו מקבלים ורד על גזע .


 

עצי הפרי הנשירים מתחלקים לכמה משפחות – משפחת הגרעיניים , משפחת הגלעיניים , כמו כן עץ אגוז המלך ועץ אגוז הפקאן.

כעת אפרט את הזנים העיקריים המוכרים יותר והמוכרים פחות .

שקד – עץ זה שייך למשפחת הורדיים , זקוק לטיפול שוטף ברמה נמוכה , קיימים בארץ מספר זנים , כל הזנים מתאפיינים באותה הפריחה אולם פרותיהם שונים.

אום אל פחם- זן זה המוצלח ביותר מכל זני השקדים ,מצטיין בפרי גדול ומתוק , קליפתו רכה וקל לטיפול.

677- זן זה מצטיין בטעם מיוחד יותר , קליפתו קשה יותר אולם פריחתו מרשימה יותר.

אפרסק – עץ זה שייך למשפחת הורדיים , זקוק לטיפול שוטף ברמה גבוהה , קיימים בארץ מספר זנים , כל הזנים מתאפיינים באותה הפריחה אולם פרותיהם שונים .

בוניטה – זן זה מצטיין בארומה חזקה , צבעו כתום צהוב , זקוק לרמת אחזקה גבוהה.

בבקוק – זן זה מצטיין בשפע של פרי , צבעו לבן , זקוק לרמת אחזקה גבוהה.

משמש – עץ זה שייך למשפחת הורדיים, זקוק לטיפול שוטף ברמה גבוהה , קיימים בארץ מספר זנים , כל הזנים מתאפיינים באותה פריחה בצבעים שונים אולם פרותיהם שונים.

משמש רעננה – זן זה מצטיין בפרי גדול בעל צבע כתום עז , שפע של פרי , זקוק לטיפול שוטף ברמה גבוהה , הזן הוא הפופולרי ביותר .

משמש לבן – בשמו העממי 'משמש בלדי' , זן זה מצטיין בפירות בצבע לבן ורוד, שפע של פרי , זקוק לטיפול שוטף ברמה גבוהה , קיימים היום מספר זנים חדשים עמידים יותר למחלות ומזיקים .

נקטרינה – קיימים בארץ כמה זנים של נקטרינה כתומה וכמה זנים של נקטרינה לבנה . כל העצים נותנים שפע של פרי , זקוקים לטיפול שוטף ברמה גבוהה , כדאי לקבל המלצות לגבי הזן אותו אנו מעוניינים לשתול .

אגס – עץ האגס שייך למשפחת הורדיים , מתאפיין בצימוח מהיר , יכול להגיע לגובה של כ5-6 מ' , זקוק לטיפול שוטף ברמה גבוהה .

ספדונה - זן זה מצטיין בשפע של פרי בעל ארומה חזקה ,כתמי צבע אדום על הקליפה .

קוסטיה – זן זה מצטין בשפע של פרי , טעמו מתוק מאוד , כתמי צבע אדום על הקליפה .

תפוח – עץ התפוח בדומה לאגס שייך למשפחת הורדיים ומצטיין בקצב צימוח מהיר ,יכול להגיע לגובה של 5-6 מ' ,זקוק לטיפול שוטף ברמה גבוהה .

אורלינס – פרי זה מצטיין בצבעו האדום , הפרי קשה , מתוק מאוד .

ענה – זן זה אינו זקוק למנות קור גבוהות , אפשר לגדלו בקלות יחסית גם באזורים חמים , מבשיל מוקדם בחודש אוגוסט , הפרי חמצמץ, בעל גוון ירוק אדום .

גרנד סמית' – זן זה מצטיין בצבעו הירוק , חמצמץ , מתאים לבישול ולאפייה.השנה מזג האוויר הינו בתנאים מצוינים לשתילה חורפית, הטמפ' הנמוכות בשילוב הגשמים שבאו כסדרם יצרו הזדמנות מצוינת לשתילת עצי פרי נשירים , עצי נוי נשירים, ורדים, שיחים שונים רב שנתיים נשירים.

Bookmark and Share
Back