דף הבית >> מאמרים >> ירקות חורף

ירקות חורף

לפני שנקרא את הכתבה על ירקות החורף ברצוני להזכירכם כי זה הזמן לטפל בתהלוכן האורן , זחל זה תוקף את עצי האורן ופגיעתו קשה לבני אדם.


בנוסף לכך זה הזמן לטפל בזחלים של חיפושית הזבל אשר תוקפים את המדשאות .

בשני המקרים יש לבצע ריסוסים מונעים וכדאי להתייעץ לפני הריסוס .

חודש נובמבר הגיע וכעת אנו יכולים לשתול ירקות חורף.

ירקות החורף שונים מירקות הקיץ והם זקוקים לטמפרטורות נמוכות על מנת שיגדלו ויתפתחו כראוי בזמן שאנו בוחרים את השטח המתאים לירקות החורף יש לבחור את מיקומו בהתאם להנחיות הבאות

1.מיקום בגן בעל קרינת שמש ישירה רבה ככל הניתן, ירקות החורף זקוקים למנת שמש מרבית בחורף על מנת שהם יפרחו ובכך נקבל צימוח טוב, פרחים ופירות בהתאם.

2. לכל מ"ר של אדמה יש להוסיף כחצי שק קומפוסט וחצי שק כבול, לאחר מכן נהפוך את האדמה באופן יסודי ולהכין לשתילה.

3. כאשר אנו שותלים ירקות חורף אשר זקוקים למקום לטפס עליו כגון- אפונה,שעועית, פול, יש לדאוג לרשת הדלייה אשר תשמש ככלי עזר לטיפוס.

הירקות העיקריים אותם אנו, שותלים בחורף משתייכים למשפחות שונות כגון- משפחת המצליבים אשר עליהם נמנים הירקות הבאים- צנון,צנונית,רוקט,קולרבי, ירקות אלה מאופיינים בשורש מעובה אשר זקוק לשטח גדול משלו לכן יש לזרוע את הזרעים במיכל נפרד ולאחר הנביטה יש לשותלם בשורות ומרחקים של כ-10 ס"מ אחד מהשני, במידה ונזרע ישירות בקרקע נקבל לרוב נביטה צפופה ולא אחידה.

משפחה נוספת היא משפחת הקטניות איתם נמנים- אפונה, שעועית, פול, שתילים אלה נותנים לזריעה ישירה בקרקע יש לשים את הזרעים בכוס מלאה מים בערב שלפני הזריעה ולאחר מכן יש לזרוע אותם במרחקים של כ-25 ס"מ אחד מהשני בשורות.

ירקות נוספים הם העשבוניים עימם נמנים – פטרוזיליה, כוסברה, שמיר, גרגר הנחילים, לשתילים אלו מספר רב של זנים וצורות ניתן לזרוע אותם ישירות בקרקע או לקנות שתילים מוכנים.

משפחה נוספת היא משפחת הסלקיים- אשר נמנים בה סלק אדום, סלק עלים וקינוואה.

ניתן לשתול בצל ירוק ישירות בקרקע במרחקים של כ-10 ס"מ אחד מהשני, הבצל הירוק יחזיק עד תחילת האביב ולאחר זמן יש להוציאו.

בעונה זאת של השנה ניתן לשתול גם תות שדה, תות השדה הוא צמח זוחל המתפשט ע"י שלוחות והוא רב שנתי, ניתן ליהנות מהפרי שלו לאורך כל השנה.

לקראת החורף ניתן לשתול צמחי תבלין רבים ומגוונים, צמחים אלו עוברים את החורף בקלות יחסית וניתן להשתמש בהם לאורך כל שנה.

כל סוגי החסות מתאימים לשתילה ישירה בקרקע , ניתן לחתוך את עלי החסה כאשר הם מגיעים לגובה של כ-15 ס"מ ולאפשר לעלים לגדול מחדש , ניתן לחזור על תהליך זה לפחות 4-5 פעמים, אין צורך להוציא את החסות מהקרקע, ע"י גיזום נכון ניתן ליהנות משתילי החסה לאורך כל החורף.

יש לזכור כי הירקות וצמחי התבלין רגישים מאוד למחלות ועלינו להימנע ככל האפשר מריסוסים כימיים שונים.

קיימים מספר רב של תכשירים אורגנים שאפשר להשתמש בהם באופן בטוח יחסית על הצמחי התבלין והירקות.

רוב צמחי התבלין חיים כמספר שנים למעט צמחי התבלין העשבוניים אשר אורך חייהם הוא כשנתיים בלבד ולאחר מכן יש להחליפם בחדשים.

Bookmark and Share
Back