דף הבית >> מאמרים >> מדשאות בגינה הפרטית

מדשאות בגינה הפרטית

בשנה שעברה נכנסו לתוקפן תקנות צריכת המים בגינון, עקב כך ייובשו מדשאות רבות בגנים הפרטיים ובגינות החדשות ונשתלו מעט מאוד דשאים ולעתים הוקמו גינות חדשות בלי דשא בכלל.
 
לפי דעתי אין צורך להגזים לשני הכיוונים, גינה פרטית ממוצעת אשר תישתל בה מדשאה בגודל של 30-40 מ''ר צריכת המים שלה אינה רבה ,ע''י בחירת סוג הדשא הנכון ומערכת השקיה תקינה ניתן לעמוד במחירי המים.
אין תחליף לאווירה הנוצרת בגן עם תוספת המדשאה בתכנון הגן.
 
סוגי דשא עיקריים ומיקומם-
 
קוקויו- דשא זה מתאפיין בצימוח מהיר מאוד והוא עמיד בדריכה מרובה, בעל דרגת שחיקה גבוהה, זקוק למעט השקיה ורמת אחזקת גבוה.
יש לכסח דשא זה מדי 10 ימים ולשמור על צדדיו שלא יתפשטו לערוגות, ניתן לעשות זאת ע''י שימוש בקוטל עשביה רב שנתית מסוג ראונדאפ אשר ניתן לרסס על שולי הדשא אחת ל3 חודשים. דשא זה זקוק ל6-8 שעות שמש ישירה ביום ולא יגדל בתנאי צל. זן הקוקויו מצהיב בחורף אולם התאוששותו קלה ומהירה באביב. לסיכום הקוקויו הינו דשא חסכן במים ועמיד בשחיקה גבוה אולם דורש רמת אחזקה גבוהה לאורך כל השנה.
 
אלטורו- דשא זה מתאפיין בצימוח צפוף מאוד ובמראה עלים צר ורך, בעל דרגת שחיקה בינונית הוא זקוק ליותר מים מהקוקויו.
יש לדשנו לעתים תכופות יותר ולכסחו אחת לשבועיים שלושה. יתרונותיו הבולטים של האלטורו הם מראה צפוף, אחיד וחלק, הדשא נעים מאוד לדריכה ולמשחק.
חסרונותיו הבולטים הם- צרכן גבוה של מים וזקוק ליותר מנות דישון בשנה, בנוסף לכך הדשא מצהיב לחלוטין בין סוכות לפסח.
דשא אלטורו זקוק ל4-6 שעות שמש ישירה ביום.
 
דרבן גראס- דשא זה מתאפיין במראה עלווה ירוק כהה עליו רחבים יותר אולם הוא אינו דוקר, ניתן לגדלו בתנאי שמש ישירה מועטים כ-3 עד 4 שעות שמש ישירה ביום.
הדרבן אינו צרכן גדול של מים ויכול להסתפק בהשקיה מועטה, דשא זה מתאים לגינות מוצלות אש השימוש של בני הבית בדשא הינו מועט, דשא זה אינו מתאים לדריכה מרובה ובעל דרגת שחיקה נמוכה. ניתן לשתול דרבן גם בשמש מלאה אולם במקרה כזה יש לכסח את המדשאה פעם בשבוע עד 10 ימים עקב פריחת הדשא.
 
לסיכום הדרבן הינו דשא מוצלח מאוד לגן קטן שהשימוש בו אינו רב, הדשא כמעט ואינו מצהיב בחורף הוא שומר על מראו הירוק רוב חודשי השנה.
 
כל המדשאות סובלות בחודשי הקיץ החמים ממחלות עלים ומזיקים שונים אולם בעזרת טיפול נכון ומונע בזמן ניתן להתגבר על בעיות אלו בקלות. חשוב לזכור כי יש להשקות את המדשאה בשעות הבוקר המוקדמות 5:00 בבוקר ע''י ממטרות קופצות ואין צורך בהשקיה מרובה על מנת שנקבל מראה ירוק, המראה הירוק של הדשא
 
יתקבל בשילוב 3 הגורמים שהם המפתח להצלחת הדשא- בחירת סוג הדשא המתאים, תחזוקה שוטפת נכונה, דישון והשקיה בזמן ובכמות הנכונים.
 
 בגינות אשר שורר בהם צל מוחלט עד 2-3 שעות שמש ישירה ביום ניתן לקבל משטח דריכה על ידי שתילת דיכונדריה, הדיכונדריה הינה צמח זוחל בעלת צבע ירוק חזק, עלים ירוקים וגובהה מעל פני הקרקע הם בין 5-10 ס''מ, הדיכונדריה אינה מתאימה לדריכה מרובה אולם היא מהווה תחליף מצוין למדשאה מוצלת, ניתן לשים באזור הדיכונדריה כיסאות ושולחן ולקבל פינת ישיבה ירוקה ונעימה ברמת אחזקה נמוכה.
 
בגינות רבות אני נתקל במדשאות אשר נזרעו בהן זרעים של דשא חורפי מסוג פסקיו או דומה לו .
דשאים אלו אינם מתאימים לתנאי האקלים בישראל התוצאה היא מאכזבת מאוד ומאוד קשה להחליף את הדשא לדשא מוצלח יותר מכיוון שכל הזמן נקבל צימוח חדש של הדשא בזרעים .
 
אני חוזר ומדגיש כי בתקופה הזאת של השנה מדשאות רבות סובלות ממחלות עלים הגורמות להצהבת המדשאה ולכתמי עלים שונים .
 
ניתן לטפל בפטריה ע"י ריסוס נגד מחלות עלים.
Bookmark and Share
Back