דף הבית >> מאמרים >> מדשאות

מדשאות

פעמים רבות אני נתקל במדשאות אשר נשתלו באזורים מוצלים מדי וכתוצאה מכך הדשא מתנוון ומת, בעלי המדשאה או הגנן המטפל בגינה זרעו דשא מסוג פסקיו או דשא אחר המתאים לצל אשר קונים את הזרעים שלו במשתלות או בחנויות החקלאות.

זרעי הדשאים האלו הם דשאים קרים אשר אינם מתאימים לגידול בארצנו החמה והיבשה, התוצאה אשר אנו מקבלים הינה מאכזבת מאוד ובהתאם לכך אכזבתנו מהמדשאה.

בשטחים מוצלים ניתן לזרוע זרעים של צמח זוחל בשם דיכנודריה אשר אינה מתאימה לצריכה מרובה אבל בהחלט ניתן לשבת וללכת עליה.

ניתן לקבל מראה ירוק ומעניין גם עם צמח הנקרא סיגל קיסוסי או בשמו הנפוץ יותר סיגלית אוסטרלית צמח זוחל זה ממשפחת הסיגליים בעל קצב צימוח מהיר פורח בשפע בפרחים קטנים בצבעי כחול לבן.

כאשר אנו זורעים או שותלים שטח לגידול דיכנודריה ניתן להשקותו באמצעות מותזים כמו את הדשא.

בתקופה זו של השנה רצוי לפזר על המדשאה דשן בשחרור איטי מסוג בונה מדשאה או במידה והמדשאה אינה מתאוששת מספיק מהר מהחורף ניתן לפזר דשן מסוג סטרטר, דשנים אלו מתאפיינים בכך שהם מתפרקים בקרקע באופן איטי לתקופה של כ-3 חודשים ואינם גורמים נזק למדשאה.

זאת התקופה אשר בה הזחלים של הזבליות והזחלים של הערצבים מתחילים לגדול ולהתפתח בתוך הקרקע מתחת למדשאה, הדרך היחידה הקיימת היום לטיפול במזיקים אלו היא ע''י ריסוס המדשאה בקונפידור לאחר מכן להשקות את המדשאה במשך כ-30 עד 45 דקות, טיפול אחד או שניים יפתרו את הבעיה.

אני חוזר ומזכיר את הוראות ההשקיה לגבי המדשאה, יש להשקות 3 פעמים בשבוע למשך כ-20 עד 30 דק' ע''י מערכת ממטרות קופצות אשר החפיפה בין הממטרות צריכה להיות בין 80% עד 120% , ההשקיה תתבצע בשעות הבוקר המוקדמות 5 בבוקר הימים א', ג' , ה'.

כאשר צפוי לנו אירוע רב משתתפים יש לנתק את מערכת הממטרה כ-4 עד 5 ימים לפני האירוע כדי לייבש את הקרקע הנמצאת מתחת למדשאה ובכך אנו נמנע את הידוקה על ידי רגלי האנשים המשתתפים באירוע.

 

מדשאות ותיקות אשר צפיפות הדשא בהן הינה רבה מומלץ לבצע פעולה של גידול והמדשאה ע''י מדללת דשא.

פעולה זאת גורמת להתחדשות השורשים לצימוח מהיר ונכון של בדשא, בנוסף לכך נחסוך בכמויות המים אשר הדשא יצרוך, כאשר המדשאה מדוללת המים חודרים היטב לקרקע וניתן להשקות את המדשאה בכמויות מים קטנות יותר.

כאשר המדשאה סובלת מעודף דריכה לאורך זמן רב בשילוב של השקיה מרובה נוצרת התופעה של הידוק הקרקע, ניתן לטפל בכך ע''י כך שנאוורר את הקרקע במכונה הנקראת מאווררת ובכך נפנה מקום לפיזור חול הים לאחר הטיפול.

שיטה זאת של דילול יעילה מאוד במדשאות ותיקות או בשטחים אשר הדריכה בהן מרובה.

Bookmark and Share
Back