דף הבית >> מאמרים >> עציצים בגינת נוי

עציצים בגינת נוי

תפקיד העציצים בגינת הנוי חשוב מאוד , ניתן להגיע לתוצאות מרשימות בהוצאה כספית נמוכה וברמת אחזקה נמוכה.

כאשר אנו קונים עציץ לגינת הנוי אנו יכולים לבחור במגוון גדול מאוד של עציצים בהתאם לטעמנו האישי ולתקציבנו, ניתן לבחור בעציצי חרס פשוטים שהם הזולים ביותר או בעציצי חרס מיובאים עם ציפוי או עם עיטורים וקישוטים שונים.

העיקרון המנחה הוא זהה לכל סוגי המכלים או העציצים , בחלקו התחתון של העציץ יש לשים שכבת טוף בגודל בינוני לעומק של כ-10 ס"מ , תפקיד הטוף משמש כנקז טבעי של המים מהעציץ , כאשר אנו מניחים את העציץ על הקרקע יש לשים תחתיו אבן שטוחה או חתיכת עץ שטוחה שתמנע מהשורשים של הצמחים בגינה לחדור אל העציץ מחור הניקוז ובכך לסתום את ניקוז המים של העציץ.

לאחר שמיקמנו את העציץ במקומו בגן יש לבחור את הצמח המתאים לנו ביותר מבחינת כמות השמש וכמות הפריחה אותה אנו רוצים לקבל.

בתוך העציץ אנו ממלאים תערובת מצע מנותק עד לגובה שפת העציץ ומוסיפים לתערובת דשן בשחרור איטי מסוג אוסמוקוט כ-2-3 כפיות ומערבבים את הדשן בתוך התערובת.

גודל הצמח אותו אנו רוצים לשתול צריך להיות מותאם לגודל העציץ, לדוגמא אם ברצוננו לשתול צמח מטפס על העציץ להיות צר וגבוה כדי שיוכל לספק את צורכי הגידול של המטפס.

 

צמחי תבלין בעציצים הם מוצלחים מאוד וניתן לקבל תוצאות טובות מאוד בהשקעה מועטה.

כאשר אנו שותלים ירקות בעציצים יש לדאוג לכך כי העציץ יהיה לפחות בעומק של 40-50 ס"מ כדי לאפשר לשורשי הירקות להתפתח כראוי, בגינות רבות שותלים את הירקות בעציצים קטנים מדי ועקב כך אנו מקבלים צימוח נמוך מדי של ירקות ומעט פרי.

פרחי העונה ניתן לשתול בקערות שתילה רחבות.

בדרך כלל כעבור מספר שנים כדאי להחליף את תערובת השתילה בעציצים ולחדש את השתילים.

סלסלות תלויות ממתכת אשר תולים אותן באוויר שבחלקן התחתון יש תחתית משאריות של קוקוס המהוות פתרון מצוין לשתילה צמחים נשפכים בפרגולה או בכניסה לבית.

ברצוני להדגיש את חשיבות מערכת ההשקיה הנפרדת לעציצים, העציצים צריכים לקבל כמות שונה לחלוטין של מים מאשר הגינה, כמות המים אשר העציץ יכול להכיל היא קטנה והשורשים אינם עמוקים לכן עלינו להשקות את העציצים פעמיים ביום למשך 5 דק' כל פעם, ההשקיה תתבצע בשעה 6:00 בבוקר ובשעה 16:00 אחה"צ.

בראש מערכת ההשקיה יש לדאוג לכך שיהיה ברז נפרד לעציצים אשר ממנו יצא צינור מוביל ללא טפטפות ובכל מקום אשר בו יש לנו עציץ אנו נחבר את הצינור המוביל לעציץ עם טפטפת דקה.

פעמים רבות ניתן לסדר את העציצים בגינתנו בקבוצות או כבודדים , הכל לפי טעמנו האישי.

כאשר אנו שמים עציצים בגינה ניתן לבחור עציצים פשוטים שהמים היוצאים מהם יכולים לזרום בצורה חופשית בגינה, במרפסות עלינו לבחור בעציצים יותר יקרים שניתן לחבר אליהם מערכת ניקוז שתאסוף את המים הנותרים מהעציצים ובכך נמנע את הכתמת הריצוף במרפסת ביתנו.

Bookmark and Share
Back