דף הבית >> מאמרים >> עצי הדר- פרק ב'

עצי הדר- פרק ב'

כתבה זאת היא המשך לכתבה קודמת בנושא עצי הדר. קיימים מספר סוגים של עצי הדר שלא הזכרתי בכתבה הקודמת-

עת ההדר מסוג קונקווט אשר כינויו תפוז סיני , גובה העץ כ-3 מ' אופן צימוח כדורי , פירותיו בצבע כתום עז ,
כתבה זאת היא המשך לכתבה קודמת בנושא עצי הדר.

קיימים מספר סוגים של עצי הדר שלא הזכרתי בכתבה הקודמת-
  1. עת ההדר מסוג קונקווט אשר כינויו תפוז סיני , גובה העץ כ-3 מ' אופן צימוח כדורי , פירותיו בצבע כתום עז , ניתן לאכול את הפרי טרי או לעשות ממנו ריבות , עץ הקונקווט מתאים מאוד לגידול במיכלים , ככל שנפח המיכל יהיה גדול יותר אנו נקבל עץ מפותח יותר ובריא יותר.
  2. זן נוסף של עץ הקונקווט הוא "קונקווט אגסי" עץ זה משמש בעיקר לנוי ויכול להגיע לגובה של כ-3 מ' , צבע הפרי כתום עז ומראהו מזכיר בצורתו אגס קטן , פירותיו מרים וניתן לעשות ממנו ריבות , העץ בעל מראה קישוטי וניתן לעצבו בקלות על גזע .
  3. עץ הלינקווט או בשמו לימון ננסי עץ זה מתאפיין בצימוח צפוף ופרוע , בעל שפע קוצים קטנים , גובהו כ-1.5 מ' , הפרי בעל צורה עגולה , צבע הפרי צהוב וטעמו חמוץ יותר מהלימון , בתוך הפרי קיימים הרבה גרעינים , ניתן לאכול את הפרי כמו שהוא או להכין ממנו כבוש , מתאים לגידול במיכלים אולם קשה לשמור עליו כמעוצב גזע .
כפי שציינתי בכתבה הקודמת עצי ההדר מורכבים בעיקר על כנות של חושחש , וולקה , לימון מתוק , תלת עלה .

ניתן לגדל את העצים האלו בהצלחה רבה בתור עצי נוי ירוקי עד , מהירים בגידולם ואשר אינם סובלים כמעט ממחלות  , פירותיהם אינם טעימים למאכל אולם הם קישוטיים מאוד על העץ וניתן להכין מהם ריבות וכבושים , עצים אלו חסכוניים יותר במים וזקוקים לרמת אחזקה נמוכה יותר באופן כללי , רוב הבעיות אשר אני נתקל בהם הנוגעות למחלות ומזיקים בעצי ההדר בגינות הפרטיות נובעות מחוסר מים ומחוסר דישון עץ הדר בוגר זקוק להשקיה סדירה לאורך כמעט כל ימות השנה למעט התקופות הגשומות.

יש לדשנו באופן סדיר דרך מערכת הטפטפות או בעזרת דשן אשר אותו נמהל בדלי ונשקה את העץ עם תמיסת הדשן בבית השורשים.
 
תופסת ברזל בעץ ההדר חשובה מאוד לאורך כל חודשי הקיץ והסתיו , את הברזל רוכשים בצורת אבקה של כלאט- ברזל 7 % יש להמיס אותה במים ולתת דרך מערכת הדישון או בדלי .

מזיק אשר תוקף את עצי ההדר הוא סוג של עש הנקרא "עש המנהדר" אשר זחליו תוקפים את  הצימוח הצעיר של העץ הגורמים להתקפלות והסתלסלות העלים ובעקבות כך לנשירת הפרי יש לטפל במזיק זה ע"י מתן קונפידור לבית השורשים או במריחת הגזע במוספילאן , קיימים מספר תכשירים אורגנים אשר יעילותם נמוכה .

כאשר אנו מבחינים בהתייבשות של ענפים בחלקו עליון של העץ כלפי מטה הסיבה יכולה להיות מחסור כרוני במים או סוגים שונים של פטריות התוקפות את צימוח העץ .

יש לטפל בכך באופן מיידי ע"י הסרת הענפים המתים וריסוס עם החומרים המתאימים .
חיפושית הקליפה תוקפת את הגזעים המהווים את שלד העץ  , תופעה זאת מוכרת בעיקר בעצים שעברו העתקה ממקום אחד למשנהו או שנוצרו בהם פצעים שנגרמו ע"י שבר או חוסר טיפול נכון בעץ לתקופה ממושכת, ניתן לטפל בכך ע"י ריסוס ומשיכת הפצע במשחה נגד פטריות .

במקרים רבים מתלוות למקום הפגיעה של חיפושית הקליפה פטריות התוקפות את גזע העץ.
יש לזכור כי להתייעץ תמיד עם בעל מקצוע לפני מתן טיפולים וחומרים כימים בעצי ההדר .
Bookmark and Share
Back