דף הבית >> מאמרים >> עצי הדר

עצי הדר- פרק א'

עצי ההדר תופסים מקום נכבד בגינות הנוי הים תיכוניות בגינון הפרטי ובגינון הציבורי.

עץ ההדר הינו עץ ירוק עד היכול לשמש אותנו כעץ נוי המתאים להסתרה מפני שכן או בתור עץ נמוך הנותן צל.
כעת אפרט יותר על גבי הזנים השונים ומידת הטיפול המתאימה להם-
  1. עץ ההדר מסוג לימון מהזן יוריקה המקובל מאוד בגינות פרטיות רבות ובגינות הגן במיכלים. זן זה מתאפיין במתן פרי כמעט לאורך כל השנה ,הפרי גדול ומאורך בעל קליפה מחוספסת ועבה עם הרבה מיץ בתוך הפרי,הרבה גרעינים והרבה קוצים המופיעים בעיקר בשנותיו הראשונות של העץ, הלימון יכול להגיע לגובה של כ-5-4 מ'.
  2. הסוג השני הוא לימון מסוג ליים שמתאפיין בפרי בצבע ירוק בהיר עם מעט גרעינים, קליפתו דקה יותר ומראה הפרי עגול יותר, עץ הליים נותן את פריו פעמיים בשנה וטעמו שונה מטעמו של הלימון מהזן יוריקה, יכול להגיע לגובה של כ-5-4- מ'.
  3. קלמנטינה מהזן מיכל, עץ זה מתאפיין בצימוח מהיר, פורח באביב והפרי מבשיל בתחילת החורף, הקלמנטינה מיכל מתאפיינת בפרי עגול בעל קליפה דקה שקצת קשה לקלפה,הפרי מכיל הרבה גרעינים אולם טעמו מתוק ביותר.גובה העץ כ-5-4 מ'.
  4. קלמנטינה מהזן אור פורחת באביב, הבשלת הפרי בתחילת החורף, זן זה מתאפיין בקליפה עבה יותר וקל לקלף את הקליפה. הפרי אינו מכיל גרעינים,בעל הרבה מיץ מחזיק מעמד על העץ יותר זמן,גובה העץ כ-5-4 מ' לפי טעמי פחות מתוק מהמיכל.
  5. תפוז מסוג וושינגטון או בשמו העברי תבורי פורח באביב המוקדם פרותיו מבשילים בתחילת עונת החורף. צבע הפרי כתום עז, קליפתו בינונית בעובייה והוא מתאפיין בפלחי הפרי הקטנים הנמצאים בין הפלחים הגדולים בתחתית הפרי, גובה 5-4 מ'.
  6. תפוז מסוג שמוטי שמקורו במוטציה בנמצאה על עץ הדר בפרדס ביפו אשר אותו גידלו "קבוצת הבילויים". תפוז זה פורח בתחילת האביב הפרי בעל צבע כתום עז, קליפתו עבה ומחוספסת מתאפיין בפרי גדול ומאורך בעל ניחוח עז וללא גרעינים,גובהו כ-4-5 מ'.
  7. תפוז מסוג ולנסיה,תפוז זה פורח בתחילת האביב אולם קליפתו דקה ללא גרעינים מכיל הרבה מיץ ומתאים בעיקר לסחיטה, גובהו כ-5-4 מ'.
  8. אשכולית, עץ האשכולית מופיעה בכמה זנים בעלי פרי גדול,לעתים הפרי בצבע צהוב,אדום או כתום בהתאם לזן אותו נבחר,ניתן לאכול את הפרי מקולף אולם בדרך כלל משמש המיץ לסחיטה,גובהו כ-3-4 מ'.
  9. פומלה לעץ, הפומלה קיימים מס' זנים ומס' צבעים וכן קיימים זנים שנוצרו מהכלאות שונות כגון פומלית,הפרי גדול מאוד, בעל קליפה עבה קשה לקילוף  בעל מעט גרעינים,צבעו צהוב,ירוק,הפרי מבשיל לכל אורך החורף,גובה העץ כ-3 מטר.
כל עצי ההדר הינם עצים מורכבים כלומר, החלק התחתון של העץ הנקרא כנה משמש ליצירת בית השורשים.
הכנות הן מסוג וולקה,חושחש,תלת-עלה ועוד.
  
כל עצי ההדר זקוקים להרבה מים ולדישון סדיר כמוכן יש לבצע גיזום ודילול באופן סדיר.

בכתבה הבאה אני ארחיב יותר בפירוט על אופן טיפול בעץ ההדר ואוסיף פרטים על עצי הדר נוספים.
על הכנה מרכיבים את הזן המבוקש , חשוב מאוד לרכוש את העץ ממגדל מוסמך ומורשה אשר נהיה בטוחים שעץ הפרי אותו בחרנו לגדל בגינתנו אכן יחיה מהסוג אותו רצינו לשתול ושלא יסבול ממחלות ומזיקים הקשורים לאופן שבו העץ גודל והורכב.
Bookmark and Share
Back