דף הבית >> מאמרים >> עשבי בר

עשבי בר

 עשבי הבר בגינתנו מהווים מטרד אסתטי ומתחרים בצמחי התרבות על מקורות המים,המזון,האור ושטחי המחייה.
לאחר החורף הגשום אשר עבר עלינו , עשבי הבר גדלו בכל פינה בגן .
הדברתם בתקופה זאת של השנה תשפיע על כל הגידול של הצמחיה בגן במהלך כל הקיץ .
יש לטפל בעשבי הבר בצורה מקצועית ומהירה .

עשבי הבר מתחלקים לשתי קבוצות עיקריות:
קבוצה א': עשבים עונתיים אשר מאופיינים ע''י גידול מהיר מאוד, משך חיים קצר כחודשים שלושה ולאחר מכן התייבשותם, הפצת זרעיהם בכל הגן, ניתן למנוע את גידול העשבים האלו ע''י הפיכת האדמה באופן שוטף בקלשון או במקלטרת ידנית,כשאנחנו מוציאים את העשבים השוטים בגינה באופן שוטף אנו שוברים את מחזור הזרעים של העשבייה ובכך אנו נקבל שטח נקי מעשבים ובתוך כשנתיים שלוש, למעט זרעים של עשבי הבר שעפו עם הרוח ונכנסו לגינה מהשדה הפתוח.

 קבוצה ב': של עשבים הינה עשבים רב שנתיים אשר מאופיינים בשורשים עמוקים ובאורך חיים רב שנתי.
הטיפול בעשבים אלו ניתן ע''י עקירה מהשורש בצורה ידנית אולם המקרים רבים בתופעה חוזרת על עצמה שוב ויש לטפל בעשבייה ע''י חומרי הדברה קוטלי עשבים.

אני ממליץ לא להשתמש בחומרים אלו ללא התייעצות עם גנן מוסמך המבין בסוגי חומרי ההדברה והשפעתם על הגינה. לדוגמא- נתקלתי במקרים רבים בשימוש לא נכון בחומרי הדברה ועקבות כך נעשתה פגיעה קשה בלתי הפיכה בעצים גבוהים ובשיחים רב שנתיים שונים, לעתים רבות
התוצאות הרסניות של שימוש לא נכון בחומרי ההדברה ניכרות בצמחיה רק לאחר שנה ואף יותר.

קיימת שיטה נוספת להדברת עשבי בר באדמה הנגועה בצורה קשה ועשבייה רב שנתית אולם יש ליישמה לפני תחילת העבודה בגן, השיטה נקראת הדברה תרמית בשיטה זו אנו פורסים על פני הקרקע יריעות ניילון שחורות ופורשים את כל צדדי היריעות באופן הרמטי באדמה לאחר כשבוע עד 10 ימים נוצרת הדברה כמעט מוחלטת של עשבי הבר. ברצוני לציין כי הגינות אשר הינן וותיקות יותר צמחייתן חופפת אחת לשניים, שמתחת לשיחים קיימת שכבה של עלים כמות העשבייה תהיה קטנה באופן משמעותי.
 

כמו כן חיפויי קרקע בסוגים שונים ימנעו את הצצת עשבי הבר. בשיטה זו אנו פורסים על הקרקע יריעת פלריג, יריעת הפרליג נותנת למים לחדור דרכה אולם היא מונעת את הצצת עשבי הבר, על יריעת הפלריג מונחים קווי צינור (16 מ''מ ללא טפטפות) במקומות בהם ירצה לשתול נועצים טפטפת נעץ בצינור המוביל ומבצעים חתך בצורת X בפרליג ומתוכן שותלים את הצמח בתוך האדמה, לאחר מכן סוגרים את הפלריג ומחפים את השטח חיפוי קרקע עליו נחליט כגוון טוף, חלוקי נחל, שבבי חרס וכו'.

לסיכום הכתבה ברצוני לציין את שמם של מספר עשבים רב שנתיים אשר פגיעתם בגן הינה קשה ואשר ניתן להפטר מהם אך ורק ע'י ריסוס נכון.

גומא הפקעות "סיידה" – עשב זה מאופיין בעלים צרים וקשים ובתפרחת המזכירה פריחה של דשא ביתי.
חלבלוב ירוק – עשב זה מאופיין בהתרבות מהירה של השיח, עליו כתמים בצבע בהיר וכשענפיו נשברים יוצא מהם נוזל חלבי.

יבלית מצויה- עשב זה מזכיר במראו דשא אולם צבעו בהיר יותר התפשטותו מהירה ע''י זרעים ושלוחות.

טיון דביק- שיח היכול לגובה של מטר ומתאפיין בעלים קשים בעלי ריח עז השיח מתרבה בזרעים. 

 ברצוני להדגיש את חשיבות ניקיון הגן מעשבים עונתיים ורב שנתיים וחשיבות ההדברה הנכונה ושימוש הדברה נכונה בזמן הנכון ובחומרים הנכונים.

Bookmark and Share
Back