דף הבית >> מאמרים >> צמחייה רב שנתית

צמחייה רב שנתית

 
גינות רבות אינן מתוכננות כראוי בצמחיה רב שנתית פורחת לאורך כל השנה המתאימה למיקום הגן. ניתן לתכנן גן יפה ופורח ברמת האחזקה לא גבוהה וצריכת מים לא גבוהה ע''י תכנון נכון של צמחיה רב שנתית פורחת.

בתקופה זאת של השנה ניתן לחשוב ולתכנן שינויים במבנה הגן ובצמחייתו הרב שנתית. שתילה בתקופה זאת של השנה תהיה מוצלחת וניתן לשתול את השתילים בגודל מיכל שתילה קטן יחסית אחוזי הקליטה יהיו גבוהים והגידול יהיה מהיר בחודש הבא , חודש מרץ.

כאשר ניגשים לגן כזה יש לקחת בחשבון את התנאים הבאים-
  1. מיקום הגן, כיווני השמש, כיווני אויר.
  2. ציפיותיו של הלקוח הצמחייה.
  3. רמת האחזקה אליה נרצה להגיע בעתיד.
1. מיקום הגן, כיווני השמש, כיווני אוויר- כאשר הגן ממוקם בכיוון לדוגמא-  דרום מערב גן זה יתאפיין בכך שהשמש תכה בצמחים שעות רבות ובחורף רוח חזקה לכיוון מערב וגשם, לכן גן זה יתאים לדוגמא- ורדים, צמחי ארץ ישראל, עצי פרי נשירים. גינה הפונה לכיוון צפון מזרח מתאפיינת בשעות מועטות
של שמש בשעות הבוקר בקיץ, במשך החורף כמעט ולא תקבל קרינת שמש ישירה, לכן יש לשתול בגן זה צמחים שאינם רגישים לקור ושהם זקוקים לשעות שמש מועטות לדוגמא- פוקסיה, אספרגוס, ירקה, ננדינה וכו'.

2. ציפיותיו של הלקוח מהצמחייה- התאמת סוג הצמחייה לרצונותיו של הלקוח הינה חשובה מאוד ויש לזכור כי הלקוח ימשיך ליהנות מהגינה למשך שנים רבות אולם במקרים  רבים אני נתקל כי רצונות הלקוח לקבל צמחייה מסוימת בגינה בה הוא גר גברו על השיקול הגנני במקרים אלו האכזבה הינה רבה מהתוצאות ובסופו של דבר יש להחליף צמחים רבים עם השנים, לדוגמא- גינה צפונית אשר ישתלו בה צמחים הזקוקים לקרינת שמש רבה כגון צמחי תבלין, ורדים ועצי הדר תסבול ממחלות רבות אשר יפגעו בצמחייה ובפרי.

3. רמת האחזקה אליה נרצה להגיע בעתיד-
צמחים רב שנתיים הדורשים רמת אחזקה גבוהה יש לשותלם בכמות שלא תעלה על 20 % מכל הצמחייה בגן, גינות רבות אשר דורשות רמת אחזקה גבוהה מטופלות היטב בשנים הראשונות  ולאחר מכן איכות התחזוקה הולכת ופוחתת. יש ליידע מראש את הלקוח על רמת האחזקה שתדרוש הצמחייה בגן.

לסיכום-
ניתן לקבל תוצאה טובה מאוד ופורחת לסירוגין לאורך כל השנה עם צמחייה רב שנתית אשר תישתל בהתאם למיקום הגן ורצונותיו של הלקוח.

יש לזכור כי צמחים רב שנתיים אחרי השתילה נראים  כשתולים במרחק רב אחד מהשני אולם לאחר שהגן יקבל את צורתו הסופית צמחים אלו יסגרו את החללים ביניהם ונקבל גן פורח ויפה.

הצמחים האהובים עלי בצמחייה הרב שנתית הם זנים שונים של ורדים, מרוות למיניהן, חרציות  מסוגים שונים, חמציצים, לדובליות מזנים שונים וכמובן צמחייה ים תיכונית או אוסטרלית אשר אינה צורכת הרבה מים ורמת האחזקה שלה הינה נמוכה.

צמחים אלו זקוקים לגיזום עמוק  באביב המוקדם  ולגיזומים חלקיים במהלך הקיץ, ניתן לשלבם בקלות בגן ומידת עמידותם למחלות ומזיקים הינה גבוהה.

צמחים עונתיים ניתן לשתול בקערות שתילה שטוחות והתוצאה תהיינה צמחייה עונתית פורחת בשפע אשר תושקה במערכת השקיה נפרדת קלה לתחזוקה ופורחת בשפע.
Bookmark and Share
Back