דף הבית >> מאמרים >> צמחי תבלין

צמחי תבלין

לאור פניות ושאלות רבות בנושא צמחי תבלין,ירקות,דרכי גידול,צורת גידול וכו',כתבה זאת בנושא זה.

הצמחים מתחלקים לשלוש קבוצות עיקריות –


1. שיחים רב שנתיים שתפקידם בריאות והוספת טעמים לאוכל כגון: לואיזה, מליסה, אורגנו, תימין, טרגון, נענע, מרווה, מיורן, אזוב מצוי (זעתר), פגם (רודה), רוזמרין, לבנדר, עירית, סטיבייה, תות שדה וכו', צמחים אלה הינם רב שנתיים ומאפיינים בכך שעל ידי גיזום עמוק בחודש מרץ ניתן להשתמש בעליהם למשך כל השנה, ניתן להשתמש בעליהם יבשים או טריים.

2. הסוג השני הינו של צמחים עשבוניים חד שנתיים או דו שנתיים אשר יש להחליפם מדי שנה או שנתיים וניתן להשתמש בהם בחודשי הקיץ או החורף בהתאם לסוג. כגון- פטרוזיליה, כוסברה,שמיר,בזיליקום, רוקט (גרגיר הנחילם), בצל ירוק.

3.הסוג השלישי הוא ירקות עונתיים בהתאם לעונה משפחת הסולניים שעליהם נמנים פלפל,חציל,עגבנייה,תפו'א, משפחת הקישואים שעליהם נמנים מלפפון, קישוא, דלעת, ליפה.

משפחה נוספת היא משפחת הקטניות כגוון- שעועית, אפונה ועוד.

באופן כללי כל ההוראות אשר יינתנו לגבי צורת הגידול,אופן הגידול, הכנת תערובת השתילה, מיקום, מצע גידול וכו' הן לגבי כל שלושת הסוגים שציינו למעלה.
מיקום הצמחים צריך להיעשות במקום בגינה או במרפסת, אשר קיים בו קרינת שמש ישירה זמן רב ככל האפשר אפילו 6-7 שעות שמש ישירה, אוויר צח,לא במקום סגור, כגון- מרפסת סגורה או חדר מדרגות.

השקיה סדירה מדי יום ביומו ולא במידה רבה על הקרקע להיות לחה ולאפשר לצמחים לקלוט חמצן דרך השורשים, עודף מים יגרום להתלבנות הצמח ולמחלות עלים כגון- קמחון.

כאשר מגדלים בעציצים יש לדאוג שבתחתית העציץ יונח טוף עבה כשכבה מנקזת בעובי של בין 5-10 ס''מ, תפקיד הטוף הינו לנקז את עודפי המים ולתת לשורשים אפשרות לקבל חמצן.

מצע הגידול מורכב משליש טוף גרוס, שליש קומפוסט או הומוס, שליש כבול תערובת זו נקראת תערובת מצע מנותק,ניתן לרכושה במשתלות.

כאשר רוצים לגדל באדמה יש להכין את הקרקע לשתילה ע''י פיזור קומפוסט + כבול באיזור השתילה, הפיכת הקרקע באופן יסודי ולשתול ישירות לקרקע.

מזיקים ומחלות- ברוב המקרים מחלות נגרמות עקב מיקום לא נכון של הצמח כלומר חוסר שמש, חוסר אויר צח, בעיית ניקוז בשורשים ניתן לפתור בעיות אלה ע''י יישום ההמלצות שכתבנו קודם.

מזיקים כגון מוצצי עלים למיניהם, כנימות וכו' ניתן לטפל בריסוס הצמח במים עם סבון כלים ולאחר 15 דק' לשטוף את הצמח, חלזונות ניתן לטפל ע''י הנחת קערית בגובה הקרקע מלאה בבירה לבנה, שיטה זו ממיתה את החלזונות וידידותית לסביבה.

ניתן למצוא מגוון של תכשירים אורגניים בטיפול בצמחים באופן כללי ובצמחי התבלין בפרט, אולם אני חוזר ומדגיש כי 90 אחוז מהמקרים של מחלות עלים או מזיקים נובעים מבחירה לא נכונה של מיקום הצמח או בעיות השקיה או ניקוז.


כאשר אנו שותלים צמחי ירקות מטפסים הזקוקים לתמיכה יש להק

פיד

מאוד על מתן אפשרות טיפוס לצמחים ע"י רשת או ע"י מקלות במבוק, במידה ולא נאפשר לצמחים לטפס הם יזחלו ע

ל הרצפה והירקות יקבלו מחלות עלים ופגמים שונים ומזיקים .

כל משפחת הסולניים, הדלועיים, קטניות, זקוקים להדליה בטיפוס.
ברצוני להדגיש כי בגידול צמחים ועציצים או במיכלים חשוב שהמיכל יהיה עמוק מספיק כ25 ס''מ לפחות כדי לאפשר התפתחות תקינה של השורשים.

את הירקות ניתן לרכוש כשתילים קטנים ("חיש-תיל") או ניתן לזרוע את צמחי התבלין עדיף לקנות כשתילים בעציצים או כשתילים קטנים של "חיש-תיל".

Bookmark and Share
Back