דף הבית >> מאמרים >> שינוי בגן

שינוי בגן

בגנים רבים שנשתלו בשנים שעברו בתקופה של תכנון גן בזבזני מבחינת צריכת המים שלו, ורמת אחזקה גבוהה יחסית ולטעמי גם קצת משעממת מבחינת המראה.

ניתן לשנות את מראה הגן בגנים האלו לשדרג אותם ולהביא אותם למקום אחר.
הגנים עליהם מדובר מאופיינים במדשאה יחסית גדולה כשבדך כלל מהווה 80-70 אחוז מהגינה כמה עצי נוי ופרי מסביב לדשא וכמובן שיחי נוי המלווים בגדר חיה או מטפסים ברקע.

במשך השנים העצים גדלו וכיום הם מצלים על המדשאה באופן חלקי או מלא ואף על הגן, עקב מחיר המים  המאמיר ותקנות המים הדשאים הפכו לדלילים וצהובים ולחלקם יש קרחות בצדדים ובקיצור מראה הגן לא מלבב במיוחד.

ניתן לשנות גן זה ע''י תכנונו מחדש יש לקחת בחשבון את האזורים הקיימים בגן ואת השימוש שנעשה בהם ביום יום.

לדוגמא- אזור מוצל יחסית של הגן הנמצא בחלקו האחורי של הגן יתאים לחיפוי קרקע+ פינת ישיבה קטנה או נדנדת גן קטנה לישיבה רגועה.

איני מתנגד לדשא לחלוטין אולם דשא קטן של 40-35 מ''ר ייתן פתרון הולם לצורכי בעלי הגן.
במקרים רבים הילדים יגדלו והמשפחה איזה זקוקה למדשאה גדולה אולם נוצר צורך בפינת ישיבה גדולה יותר לאירוח בגן ניתן לבצע שינוי זה ע''י הגדלת משטח הישיבה על חשבון המדשאה מאלמנטים שונים.

בגינות רבות תוכננה ערוגת שתילה ובהם צמחים עונתיים ששתיליהם הוחלפו מדי עונה, אומנם האפקט המתקבל של הפריחה העונתית הינו מרשים מאוד אולם צריכת המים ורמת האחזקה הינה גבוהה.

שינוי בערוגות אלה אפשרי ע''י ביטול מערכת ההשקיה בזבזנית של הערוגה, חיפוי הערוגה בחיפוי קרקע מעניין, על חיפוי הקרקע הנחת עציצים רחבים מסג הערות שתילה שבהם נשתול צמחי העונה ונחבר להן מערכת טפטוף חסכונית תוצאה המתקבלת הינה חסכונית במים, חסכונית באחזקה יפה ואסתטית.

בגינות ותיקות שבהם עצים גדולים קיימת בעיה עם שורשי העצים הפרוסים לאורך הערוגות, בגינות אלו קשה מאוד לשתול צמחים חדשים, הפתרון הוא לשלב בגנים אלו אלמנטים פיסוליים כגון אבנים מיוחדות או במסלעות או אלמנטים של מים בתוספת שתילה במכלים התוצאה תהיה גינה בעלת אחזקה נמוכה יותר, חסכונית במים וכמובן החשוב מבל בעלת מראה אסתטי ורענן לכל אורך ימות השנה.

יש לזכור כי מחיר המים ומצוקת המים רק תחריף ועלינו להיערך בהתאם להתאמת הגן לצרכים החדשים והמשתנים.

אני לא בעד הפתרון לגן המרוצף כולו באבן או בדק עץ והשארת השוליים כערוגות שתילה עם עצים או שיחים אלא בפתרון יצירתי יותר בהתאם לדרישותיו וצרכיו של בעל הגן.

כל גן הוא שונה ולכל גן דרישות אחרות הנוצרות המצמחים והעצים שכבר קיימים בגן על כן עלינו לחשוב היטב לפני ביצוע שינוי בגן ולשקול את השינוי שעלינו לבצע בגן.
תכנון נכון של שדרוג הגן יחסוך לנו מים, אחזקה ותשתית נכונה לגן שנהנה ממנו לאורך שנים רבות. 
Bookmark and Share
Back