דף הבית >> תאורה במתח נמוך

תאורה במתח נמוך

בגינות רבות אשר ביקרתי בהן במהלך שנותיי כגנן נתקלתי בתאורת גן במתח גבוה של 220 וולט.
מתח גבוה בתאורת הגן הינו מסוכן מאוד וצורך הרבה חשמל ואיכות מנורות התאורה הינה נמוכה בדרך כלל.
אין כל הצדקה לרשת את כל הגינה בכבל חשמל במתח גבוה ולסכן בכך אתכם ואת המבקרים בגן, אפשר להשיג את תאורת הגן ע''י שימוש חסכוני נכון ומעל לכל בטיחותי לאנשים הגרים בבית ולגנן העובד בגינה.
תאורת הגן ב-12 וולט  הינה נושא מורכב ויש לבצעו ע''י גנן או חשמלאי שעבר הדרכה בנושא.

הדלקת תאורה נעשית באופן רגיל ממפסק הנמצא בתוך הבית או ע''י התקנת מפסק מוגן ממים בגן, מהמפסק יוצא כבל חשמל מוגן 220 וולט עד לשנאי אשר מוקם במרכז הגן על קיר בגובה חצי מטר מעל הקרקע, תפקיד השנאי להוריד את המתח מ-220 וולט ל12 וולט ובכך ליצור את התשתית הראויה לרשת החשמל בגן.

מהשנאי יוצאים כבלים דו גידיים המיועדים להולכת הזרם למנורות אשר תמוקמנה בגן, כל הכבלים יונחו על פני הקרקע בצמוד לקירות לאורך קווי הטפטוף קיימות מספר שיטות לחיבור הכבלים למנורות בכל דרך שהיא החיבורים הם מהירים וניתן לפרקם בקלות יחסית במידה ומיקום המנורה לא יתאים בהמשך. המנורות העיקריות איתם אנו משתמשים הם מסוג ספוט המורכב מיתד הננעצת בקרקע מגוף המנורה המאיר מלמטה למעלה או מלמעלה למטה או תאורת רקע או תאורת הצללה ועוד מספר רב של אפשרויות בהתאם לאפקט אותו אנו רוצים לקבל מתאורה.

קיימות מספר רב של מנורות-פטרייה שתפקידן לסמן כניסות ויציאות משבילים,הדגשת מוטיבים בגן כגון – פסל, בריכת מים וכו'.

כמו כן קיימות מנורות גדולות בצורת "שנדלייר", אשר מיועדות לתאורת הצפה באזור הישיבה המרכזי בגן כגון- מתחת לפרגולה וכו'.

כאשר ניגשים לתכנון התאורה בגן יש לזכור כמה כללים בסיסיים, כמות וסוג המנורות אותם אנו רוצים למקם בגן.

גודל השנאי והספקו – לדוגמא בגינות גדולות יש למקם מספר שנאים בגל על מנת לקבל תאורה יעילה ונכונה.
התקציב העומד לרשותנו בבחירת סוג המנורות באיכותן.גופי התאורה האיכותיים בתוצרת ארצות הברית ואירופה, החברות הגדולות ניתנות אחריות על גופי התאורה בין 5-10 שנים, גופי התאורה תוצרת המזרח הרחוק, סין וכדומה הם באיכות נמוכה מאוד ואינם מחזיקים מעמד רב, יש לזכור כי גופי התאורה עומדים בחוץ כ-24 שעות בכל תנאי מזג-האוויר ובקרינת שמש ישירה, גשם,ברד וכו', על כן יש לבחור בגופים איכותיים.
לסיכום ברצוני לציין כי מראה הגן בלילה חשוב לא פחות ממראה הגן ביום וישנם אף מקרים שבעקבות תכנון נכון של התאורה בגן ,הגן נראה אף יפה יותר בלילה מאשר ביום.

גן מואר הינו גן בטיחותי ונראה היטב גם בשעות החשכה ומזמין ליהנות בו גם בלילה.

קיימות מנורות נוספות מסוג תאורת לד  אשר נותנות כמות אור מועטה שתפקידן בעיקר ליצור אווירה בגן ולהארת רצפת עץ (דק עץ) מלמעלה ומלמטה.
Bookmark and Share
Back