דף הבית >> גינות גג

גינות גג

הגשמים האחרונים מבשרים את בוא החורף, ניתן לסגור את מערכות ההשקיה למשך כשבועיים ע"פ תנאי מזג האוויר.

כדאי לבדוק מערכות ניקוז מים בגן ,לנקות פתחי ניקוז ולגזום באופן קל ענפים שבורים אשר מהווים סכנה בעצים הגבוהים.

יש לזכור כי מערכת ההשקיה המושבתת לא תתן מענה להשקיית העציצים והמיכלים לכן במידה וקיים ברז נפרד להשקיית המיכלים כדאי להשאיר אותו פתוח להשקיית העציצים במשך החורף .

השבוע יעסוק מדורנו בשיטות  יישום תכנון ובידיעה צמחייה במכלים בעציצים על גג מרפסת וכד':
קיימות מספר שיטות להקמת גינה במכלים המכנה המשותף לכולן הוא שימוש למילוי המיכלים במצע מנותק, מערכת ההשקיה וטפטוף+ מחשב וכמובן שעדיף מערכת דישון אוטומטית המופעלת על ידי מערכת המים.

ניתן להשתמש במכלים עשויים מחרס פשוט או חרס יותר של רוב הוא מיובא מחו''ל או במיכלי פלסטיק פשוטים.
החיסרון של המכלים הנ"ל שעודפי המים נשפכים באופן חופשי על הריצוף ויוצרים כתמים גדולים על הריצוף ולא ניתן למנוע את יציאת המים מהעציצים מכיוון שבעת ההשקיה צריכים להיות עודפים של מים כדי להוציא את המלחים מהעציץ.

שיטה נוספת הינה שימוש במיכלים סינטטיים מחומרים אקריליים איכותיים שבעת הזמנת המיכל מבקשים מהמפעל המייצר אותם לצקת לתוך דפנות המיכל חור לניקוז יציאת המים שמתחבר אליו צינור ניקוז האוסף את המים מכל המיכלים ומוריד אותם לנקודת המרזב.

שיטה נוספת הינה בניית מסגרת למיכלים העשויה מעץ בטון אבן וכו',  בתוך האדנית שנוצרה שמים יריעות P.V.E מולחמות ע''פ מידה שמהן יוצא צינור ניקוז המוביל למרזב.

שיטה נוספת היא הקמת גינה על גבי כל המרפסת או הגג, השיטה הזו אוטמים ביריעות ביטומניות נגד שורשים ולאחר מכן ממלאים את כל האדנית שנוצרה על כל גבי הגג או המרפסת במצע מנותק לעומר 30 ס''מ + מערכת ניקוזים וכו'.

שיטה זו הינה המסובכת מכולן ודרוש ידע רב ומיומנות רבה לביצוע. בכל השיטות שכתבתי עליהן קיימת אותה שיטת טפטוף ע''י מערכת טפטפות המשקה את המיכלים פעמיים ביום במשך 5-10 דק' בשעה 5 בבוקר ו-4 אחה'צ.

מידת ההצלחה של גידול הצמחייה תלויה במידה רבה בבחירת סוג הצמחייה הנשתלת במיכלים התאמתה לכיווני הגג, והתאמת הצמחים הנשתלים באותו מיכל לדוגמא: צמחים עם מערכת שורשים מסועפת כדוגמת תות, פיקוס, תאנה צריכים מיכל נפרד המכיל כ-250 עד 300 ליטרים.

כל הצמחייה הנשתלת בגינון הרגיל לשתילה בגינות הגג אולם יש לזכור את התאמת הצמח לגודל וסוג המיכל.
לסיכום גינת הגג במיכלים מהווה תחליף מצוין לגינה על פני הקרקע, היא משנה את האווירה במרפסת וניתן לשלבה בקלות עם מטפסים על גבי הקירות או על גבי פרגולה כגון: יסמין, פסיפלורה,בת – שבע וכו'.
ברצוני להזכירכם כי מועד שתילת הורדים בגינתנו הולך ומתקרב , בשבוע הבא יעסוק מדורנו בהנחיות הנוגעות לשתילת ורדים.

בשבועיים הקרובים הפירות על עצי הזית יבשילו.

מסיק עצי הזית חשוב מאד לבריאות העץ, כאשר אנו מוסקים את העץ אנו מורידים ענפים יבשים ומדללים את הנוף, בנוסף לכך מסיקת העץ מונעת את הופעת הטפיל מסוג דבקון הזית . טפיל זה נמצא בעצים שאינם מטופלים באופן שוטף.

המסיק צריך להתבצע באופן יסודי ובכל חלקי העץ. במידה וכמות הזיתים היא גדולה ניתן להביאם לבית הבד ליד קיבוץ גזר ולקבל שמן זית מהזיתים שלכם.

פרוייקטים נוספים שעשינו בתחום

Bookmark and Share
Back