דף הבית >> ריצוף ומסלעות

ריצוף ומסלעות

המסלעות בגן הנוי מקורן בטרסות החקלאיות אשר נבנו ברחבי ארצנו ע''י דורות רבים של חקלאים החל מהתקופה הנבטית, המאפיין את המסלעות וקירות האבן הוא הבנייה היבשה כלומר השימוש נעשה בחומרי הגלם לבניית הקירות וממקור טבעי, ע''פ בחירתנו.

כאשר בונים מסלעה או קיר אבן מחומרים נכונים ללא שימוש במלט או בטון יתקבל קיר חזק ועמיד לאורך שנים רבות במידה והידרש תיקון או שינוי יהיה קל לבצעו ולאחר מכן השינוי שביצענו לא יבלוט לעין וישתלב בצורה אסתטית ישן מול חדש.

השלב הראשון בבניית הקירות  או המסלעה היא התכנון, מטרת הבנייה הינה להפריד בין החלקים השונים בגינה ליצירת מראה שונה ומעניין בגן ומתוך הכרח במקרים בהם קיימים הפרשי גובה בין חלקי הגן השונים והשיפוע של הקרקע אינו מאפשר להנות מהישיבה וההליכה בגן.

במקרים רבים בניית הקירות או מסלעות פותרת את הבעיה של איכות אדמה ירודה או עומק לא מספיק של אדמה, ע''י בניית הקיר ותוספת אדמה בהפרש הגובה מאחורי אנו פותרים את בעיית תשתית האדמה לגן וגם מקבלים מראה מיוחד ויפה.

בחירת החומרים
ניתן לבנות מאבן  בסוגים שונים בהתאם לאופי הגן ולחומרי הבנייה שכבר קיימים בגן וכמובן ע''פ טעם הלקוח, לדוגמא אם הקירות סביב הגן בנוי מאבן לקט מקומית אבן זאת מתאפיינת במראה פראי ובחורים רבים טבעיים הקיימים באבן, סביר להניח שניבחר באבן זו לבנייה.

יישור הקרקע
יש ליישר את הקרקע לחקור את הבסיס הראשוני ע''פ התוואי העתידי של הקיר ככל שהקיר יהיה גבוה יותר יש להקפיד שבסיסו יהיה רחב ועמוק יותר.

ייסוד
בתחתית הקיר אנו מניחים אבנים גדולות יותר משני הצדדים אשר הם יהוו את הבסיס של הקיר ולאחר מכן אנו ממלאים ביניהם באבנים קטנות יותר, חשוב לציין כי בעת תחנת הייסוד יש להקפיד כי האבן תוצב במקומה הטבעי ובאופן שימנע תזוזה רבה.

בניית הקיר
לאחר הכנת היסוד אנו מתחילים הקמת הקיר כאשר אנו משלבים בין אבנים גדולות וקטנות לחיזוק המבנה ומדי פעם נדרש לסתת בפטיש את האבנים להליכן באופן מדויק, מדי פעם אנו מניחים אבנים גדולות כאשר תפקידם לקשר בין חלקי הקיר ולייצבו.

במהלך הבנייה אנו נמלא את כל החללים הקטנים באבנים קטנות יותר שתפקידן לייצב את הקיר ולמנוע את תזוזת האבנים ככל האפשר.

ברוב הגינות הביתיות הממוצעות ניתן לבנות מסלעות או קירות אבן ברמות שונות ובגדלים שונים
כאשר הקיר או המסלעים קטנים ניתן להסתפק ב2-3 שורות של אבן ולקבל את המראה הייחודי של הגבהים השונים בגן.

ניתן להשתמש בחומרים נוספים לבנייה כגוון, אדני רכבת, עמודי עץ עגולים שעברו חיטוי נגד מזיקים, טרסות עץ מוכנות הנמכרות בגליל, יחידה שלמה באורך של כ-2 מטר ובגובה משתנה אומנם יש לזכור כי בבנייה כזאת המראה והתוצאה יהיו שונים.

יש לזכור כי בנייה נכונה באבן תוך התאמת האבנים למקומן והשארת חללים קטנים ככל האפשר בין באבנים תתרום לחוזקו ולעמדתו לאורך שנים.
Bookmark and Share
Back