דף הבית >> התאמת צמחייה

התאמת צמחייה

צמחים זקוקים לאור להתפתחותם התקינה, ליצירת תהליך הפוטוסינטזה ולגידול פרחיהם ופרותיהם.
צמחים שונים זקוקים לכמות אור שונה ואנו נוהגים להגדיראת העדפת האור של הצמחים במונחים כללים של- צל, חצי צל, שמש מלאה.

כוונת המונחים האלו הינם לאמוד את כמות האור אשר הצמח אותו אנו רוצים לשתול בגינה זקוק לה.
לדוגמא- צמח מסוג וורד זקוק תנאי גידול של שמש מלאה, וורד אשר יקבל שעות רבות של קרינת שמש ישירה יראה במיטבו, יפרח היטב ויסבול פחות ממחלות עלים ומזיקים.

צמח מסוג פילדנדרום זקוק לתנאי קרינת שמש חלקית או מסוננת ויראה במיטבו כאשר עליו יהיו גדולים בצבע ירוק עז וללא צריבות מהשמש.

צמח מסוג ירקה זקוק לצל מלא, בתנאי צל מלא הירקה תגדל ותפתח בצורת שושנת עלים בצבע ירוק לבן ואף תתפשט ותרבה את עצמה ע''י שלוחות ענפים אשר ישתרשו בקרקע.

עד כאן הכל ברור הצגתי בפניכם 3 דוגמאות מייצגות של 3 צמחים שכולכם או רובכם מכירים באשר הם עונים על הגדרות של שמש מלאה, חצי צל, צל מלא.

הבעיה מתחילה כאשר לדוגמא שאנו מביטים על גינתנו ורואים שהגינה פונה לכיוון דרום מזרח, כלומר, גינתנו תקבל שמש בוקר למשך4-5 שעות לעומת הגינה הפונה לכיוון דרום מערב כאשר תקבל את השמש למשך 5-6 שעות, אולם, קרינת השמש ועוצמתה החל מהשעה 11-12 בצהרים הינה רבה יותר מאשר בשעות הבוקר, לכאורה מדובר פחות או יותר באותן שעות חשיפה לשמש אולם ההבדל גדול מאוד.

דוגמא נוספת- האם צמח שישתל מתחת לעץ נוי בעל צל כבד כדוגמא צפיון או מילה יקבל את כמות השמש והאור כמו צמח שישתל מתחת לעץ פרי כגודמת תפוח או שזיף אשר הצל שהם יוצרים הוא מסונן יותר, שוב בחית הצמח לצל מלא יהיה בעיה בהגדרתו בשתילה במיקום הלא נכון תגרום לכך שלא נקבל מהצמח את מראו הנכון אשר יענה על ציפיותינו.

על מנת לבחור את הצמח לתנאי הגן עלינו לבחון יותר את כמות האור, קרינת השמש הישירה , באילו שעות חלקים שונים של הגן מקבלים שמש, מאילו כיוונים מגיעות קרני השמש ובאילו שעות של היום.
גינות רבות הפונות לכיוון צפון מערב מקבלות בקיץ כ 3-4 שעות שמש ישירה אחר הצהרים אולם בחורף  גינות אלה אינם מקבלות קרינת שמש ישירה כלל בגינות אלו נוצרת בעיה בגידול המדשאות ובמקרים רבים המדשאות מתנוונות כעבור מספר שנים.

 כאשר אנו ניגשים לתכנן גן חדש או לשקם ולשתול תוספות לגן קיים יש להביט היטב על כיווני השמש, האור, כמות הצל ושעות קרינת השמש הישירה בהתאם לשעות היום.

בעת השתילה יש לזכור כי חלק מהעצים הינם נשירים ולכן אנו נקבל בחורף קרינת שמש חלקית מתחתם, אולם עץ ירוק עד לא מאפשר לקרני השמש לחדור לצמחיה גם בחורף במקרים אלו יש לשתול צמחים העונים להגדרה צמחים לצל מלא.

במקרים מסוימים צמחים הנשתלים לאורך קיר אבן  ירושלמית מקבלים את קרינת השמש החוזרת מהקיר בשעות השמש החזקות של היום, תופעה זאת גורמת לשינוי משמעותי בגידול צמחים ובהתאמתם לשתילה במקום זה.

קיימים גם מקרים הפוכים של קיר גבוה או בניין אשר יוצר צל רב במטר הראשון של הערוגה הצמודה לקיר ומונעים מהצמח לקבל קרינת שמש ישירה גם שם  הגן לא יתאים להגדרה זאת.

לסיכום הכתבה ככל שנתבונן יותר בתנאים המשתנים של קרני השמש, הצל של הגן בשעות השונות של היום מקבל הגדרה מדויקת יותר של בחירת הצמחים למקומם הנכון ולא להסתפק בהגדרות הכלליות של שמש ישירה, חצי צל, צל מלא.

פרוייקטים נוספים שעשינו בתחום

Bookmark and Share
Back