דף הבית >> שלבים בהקמת גינה

שלבים בהקמת גינה

הבנת צורכי הלקוח

הפגישה הראשונה מיועדת להבנת צורכי הלקוח מהגינה והתאמתם למצב של הגן. פעמים רבות כאשר אני מגיע לגינות קיימות אני נוכח לדעת כי הגן אינו משרת את צורכי המשפחה.

תפקיד הגן לשרת את צורכי המשפחה באופן שוטף, גן אשר לא ישמש כמוקד משיכה לבני המשפחה לא יהיה בשימוש בחיי היומיום. לדוגמה כאשר יש במשפחה ילדים קטנים ניתן לשלב מתקן משחקים אשר ישמש למשחק של הילדים בשעות הפנאי. דוגמה נוספת, משפחה אשר נוהגת לעשות "מנגל" באופן שוטף ניתן להתאים בחצר מתקן של מטבח חוץ המשולב עם פינת ישיבה ועוד. דוגמה נוספת פינת ירקות ותבלינים מהווה איתרון מצוין למשפחה אשר רוצה להשתמש בתוצרת הגן לבישול יומיומי.

כאשר הלקוח מעוניין בעצי פרי יש לקחת בחשבון את רמת האחזקה הדרושה לקבלת פירות איכותיים שניתן לאכול אותם ללא מתן ריסוסים רבים. ישנם עצי פרי שרמת אחזקתם גבוהה ורמת אחזקת זאת אינה מתאימה לכל לקוח. ניתן לשלב בגן כלוב לבעלי חיים כגון: ארנבות, תוכים וכו'.

פינת הישיבה צריכה לענות על צורכי המשפחה , משפחה גדולה זקוקה לפינת ישיבה גדולה שניתן לשים בה שולחן וכיסאות שמקומם יהיה קבוע ללא הצורך להזיזם באופן שוטף.

פעמים רבות הלקוח אינו יודע מה הן האפשרויות הקיימות בגינתו לאחר פגישת ההכרות ניתן להתאים את הגן למשפחה.

הכנת שטח

שלב זה כולל את כל תשתיות הגן כגון קומפוסט, כבול, פינת ישיבה , פרגולה, תאורה במתח נמוך ועוד.

הדומם בגן כולל את תכנון הגן שישתלב בצורכי הלקוח. שביל גישה נוח בין השער לבית, תשתיות לצנרת ולתאורה. גדר הקפית מסביב לחצר, ניתן לבצע מעץ, מתכת, פלסטיק ועוד. גיזום צמחיה קיימת במידה והגינה וותיקה. תוספת אדמת גן פוריה, פעמים רבות אדמת הגן אינה עמוקה מספיק לגידול צמחים ועצים, כתוצאה מכך תווצר בעיה בהתפתחות התקינה של הצמחיה. פיזור קומפוסט מסוג זבל בקר מעובד חשוב ביותר בעת הכנת השטח לשתילה , הקומפוסט מפעיל את הפעילות בקרקע של האורגניזמים בקרקע. תוספת כבול עוזרת לטיוב הקרקע , לאיוורור, לחיסכון במים. הכבול הוא חומר אורגני הנוצר באופן טבעי מצמחיה שעברה תהליך של קומפוסטציה.
השקיה 

מערכת השקיה נאותה אשר חשיבותה היא ראשונה במעלה , מערכת ההשקיה צריכה להתאים לצורכי הגן. 
ללא מערכת השקיה נאותה בלתי ניתן לבצע את עבודות השתילה. בארצנו החמה תפקיד מערכת ההשקיה הוא חשוב ביותר והכרחי לקבלת צמחיה בריאה. מערכת השקיה חייבת לתת מענה יעיל וחסכוני במים לכל הצמחיה.
לכל אזור בגן דרושה מערכת השקיה שונה על פי צורכי הצמחיה והמיקום.

את הדשא אנו משקים בממטרות קופצות, את הצמחיה אנו משקים במערכת טפטוף, את העציצים במכלים אנו משקים במערכת טפטוף נפרדת, עצי הפרי זקוקים למערכת טפטוף שונה. עלינו לזכור כי עצי הפרי זקוקים כמויות גדולות של מים.

מערכת ההשקיה מופעלת על ידי ראש מערכת הנשלט על ידי מחשב השקיה המחובר לברזים חשמליים. בראש המערכת מורכב מסנן, וסת לחץ, ברזים חשמליים.

כל האביזרים חיבים להיות עשויים מפלסטיק עם רקורד לפרוק מהיר של האביזרים במקרה וקיימת תקלה באחד מהאביזרים.

ראש המערכת ימוקם במרכז הגן ויורכב על הקיר עם חבקים ממתכת. ניתן להתקין את ראש המערכת בתוך ארגז הגנה מפלסטיק. ניתן להתקין בראש המערכת אביזרים לדישון אוטומטי דרך מערכת הטפטוף, מערכת הדישון כוללת משאבת דישון + מונע זרימה חוזרת.

חשיבותה של מערכת הדישון רבה והיא מסיעת רבות לגידול נאות של הצמחיה ולהתפתחות תקינה של הצמחיה בגן , בנוסף לכך כאשר הצמחים בגן מקבלים דישון באופן סדיר ,קליטת המים שלהם משתפרת ביעילותה באופן משמעותי ובכך אנו חוסכים בביזבוז מים רבים אשר ניתנים בהשקיה אולם הצמח אינו קולט אותם כראוי ללא הדישון.

 
 
שתילה

שתילת צמחים, עצים, דשא, צמחייה במכלים. עבודות השתילה מבוצעות בשלב הסופי כאשר הצמחייה משתלבת ומשולבת בתשתיות שהכנו מראש. עבודות השתילה נעשות בשלב הסופי של הקמת הגן והן יוצרות את המראה המושלם של הגן.

עבודות השתילה כוללות את שתילת העצים, שתילת הצמחים, פריסת מרבדי הדשא, מיקום לשתילת צמחיה במכלים בגן.

בדרך כלל אני נוהג לשתול עצים בוגרים בגיל של 5-6 שנים ובקוטר של 1.5-2 צול. העצים בגודל הזה הם בדרגת התפתחות אופטימלית לשתילה ואחוזי ההקלטות של העצים הם כמעט % 100.
 

השתילים הרב שנתיים נשתלים לרוב ממכלי קונטיינר ,שתילים  אלו צעירים יחסית והם בגיל של כ6 חודשם.
השתילה בגודל הזה מבטיחה היקלטות מצויינת של השתילים, מהירות התפתחותם והיקלטותם בקרקע גבוהה מאוד, בנוסף לכך עלות השתילים בגודל הזה אינה גבוהה וניתן להשקיע יותר כסף בצרכים האחרים בגן.

סוגים מסויימים של הצמחים אינם קיימים בגידול במשתלות בגודל קונטיינר, צמחים אלו ניתנים לשתילה במכלי 10 ליטר או במכלי 25 ליטר.
Bookmark and Share
Back