דף הבית >> מאמרים >> הכנת הגינה לסתיו

הכנת הגינה לסתיו

רוב צמחי עונת הקיץ העונתיים סיימו את פריחתם, חלק מהצמחים אשר נראים במצב טוב יחסית לעונה ניתן לקטום כ30% מהיקף הצמח ובכך להאריך את משך הפריחה לפחות עד סוכות.

צמחים הנראים לא טוב כאשר רוב הצמח כבר יבש או מכוסה בקימחון כדאי להוציא את הצמח כולו על מנת שמחלות העלים לא ידביקו את שאר הצמחים בגן.

ניתן עדיין לשתול את פרחי עונת הקיץ ולקבל פריחה לפחות עד לאחר סוכות.
פרחי הוינקה,אנג'ולינה, בשמת וכו' יכולים לפרוח לפחות עד סוכות וניתן לשותלם גם עתה.

ירקות הקיץ ממשפחת הסולניים כגון חציל,עגבניה, פלפל, נמצאים בסוף עונת הגידול הצמחים נתנו את פריים לא יפרחו פעם נוספת.יש להוציאם וניתן לנסות לשתול סיבוב נוסף של ירקות קיץ.

הדברת עשבים אשר מקדימים לנבוט יש לבצע בעזרת קילטור  הקרקע לעומק 5 ס''מ , כאשר אנו נקלטר את העשב העונתי בשלבי הגידול הראשונים שלו עבודתנו תהיה קלה  ויעילה בהרבה.

יש לזכור כי ככל שאנו נדביר את עשבי הבר מוקדם יותר אנחנו לא ניתן להם להתרבות ע''י הפצת הזרעים שלהם בגינתנו, בד''כ חזרה על פעולה זאת למשך 3-4 שנים תגרום לכך שגינתנו תהיה נקייה כמעט לחלוטין מעשבי בר חד שנתיים.

עשבי הבר הרב שנתיים כגון סיידה "גומה הפקעות" , יבלית, טיון דביק ועוד ניתן להדביר אך ורק ע''י ריסוס נכון, במינון נכון , בזמן הנכון.

פעמים רבות אני נתקל בגינות אשר רוססו בריסוסים נגד עשבים, ריסוס קוטל עשביה קיימת או ריסוס מונע נביטת עשבי בר, כאשר אנו נרסס בצורה בלתי אחראית נגרום לנזק רב לגן המתבטא בתמותת עצים וצמחים לאחר מספר שנים.

ניתן לראות דוגמא של ריסוס בריסוס מונע נביטה בכביש מספר 9 במחלף של ליפתא ישנה תמותה רבה של עצי אורן שנטעו לפני מספר שנים כתוצאה מריסוס מונע נביטה שבוצע בשנה שעברה בסתיו.
העצים המחטניים רגישים מאוד לריסוס מונע נביטה המכיל חומר הנקרא סימזין.

עצי הפרי הנשירים ועצי הנוי הנשירים מתחילים את הנשירה והתוצאה היא מחלות עלים  והצהבת העלים, כמו כן כל הצמחים הנשירים בגינתנו כמו ורדים ומטפסים שונים, אין טעם לבצע שום ריסוס ויש לחכות בסבלנות לגמר עונת השלכת.

פעמים רבות אני נתקל בעצים נשירים אשר מתאפיינים בכך שמשך נשירתם ארוך מאוד ובנוסף לכך עליהם קטנים ורבים כגון- סיגלון, אלביציה ורודה, פלטופורום ועוד.

"הלכלוך" אשר גורמים עצים אלו למשך חודשים רבים גורם לבעלי הגן לכרות אותם או לגזום אותם באופן משמעותי הפוגע בצורת העץ ומותיר אותו נכה.

יש לשקול מראש את המשמעות של שתילת העץ הנשיר בפרט ושל שתילת העצים בכלל בגינתנו.
הורדים ממשיכים בפריחתם הסתווית לפחות למשך שבועיים שלושה נוספים ניתן לקטום קלות את הפרחים היבשים אולם אין לבצע גיזום עד לחודש ינואר.

בורדים רבים קיימת התפרצות של ורד הבר מתחת לתפוח ההרכבה יש לגזום את החזירים לפני שהם ישתלטו בצימוחם המהיר על הורד כולו.

כיסוח המדשאות יתבצע בגובה גבוה ככל הניתן עד האביב, כיסוח נמוך יותר יגרום לקרקוף הדשא ולהצהבת המדשאה.

בתקופה זאת של השנה עדיין קיימות חלזונות מסוג חשופיות, ניתן לראות את סימני הריר אשר הן משאירות על הצמחים ועל הקרקע , בנוסף לכך כאשר הן עולות על העלים החומר הרירי גורם לתמותת הצמח כולו, רגיש במיוחד צמח הבשמת. ניתן להדבירן בקלות ע''י פיזור פיתיון מסוג מתזון .
מתן הדישון נמשך כרגיל עד לסוכות.
Bookmark and Share
Back